“Czerwone maki”

Od 5 kwietnia br. w kinach można oglądać “Czerwone maki” w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Ten polski film fabularny poświęcony jest bitwie o Monte Cassino, w której uczestniczył zwycięsko 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa, przyczyniając się do tryumfu połączonych sił alianckich w kampanii włoskiej.

Ppor. Edmund Wilkosz – w jego postać wcielił się w tym filmie polski aktor Mateusz Banasiuk. Fot. Materiały prasowe/NAC

Urodzony w 1912 r. w Oświęcimiu. Po wybuchu drugiej wojny światowej przedostał się na Węgry, a następnie wiosną 1940 r. dotarł na Bliski Wschód, by wstąpić do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich i walczyć pod dowództwem płk Stanisława Kopańskiego. Brygada ta brała udział m.in. w obronie Tobruku w 1941 r. Później przemianowana została na 3. Dywizję Strzelców Karpackich i włączona w struktury 2. Korpusu Polskiego we Włoszech.

Wilkosz uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino jako podporucznik w 4. Batalionie Strzelców Karpackich. W dniu 14 maja 1944 r. otrzymał przy zdobywaniu bunkrów wroga śmiertelne rany i zmarł w szpitalu cztery dni później, kiedy to 18 maja polska flaga zawisła wśród ruin klasztoru Monte Cassino, a broniące ich doborowe oddziały niemieckie, w tym spadochronowe, ponosząc duże straty, poniosły klęskę i zmuszone zostały do odwrotu.

Podporucznik Edmund Wilkosz spoczął na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino, który odwiedziłem kilka lat temu i zapaliłem znicz na jego grobie. Czytaj na ten temat: Edmund Wilkosz – bohater spod Monte Cassino

 

Adam Cyra

Oświęcim, 15 kwietnia 2024 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *