Unikalny dokument z nazwiskiem Hedwig Höss

Kartka żywnościowa Hedwig Höss, żony komendanta KL Auschwitz

Dużo się ostatnio mówiło i pisało o fabularnym filmie brytyjskiego reżysera Jonathana Glazera „Strefa interesów”, przedstawiającego życie rodziny Rudolfa Hössa, komendanta KL Auschwitz i jego żony Hedwig, mieszkających w pobliżu obozowego krematorium, którym żyło się tutaj jak w raju. Posiadali oni szereg przywilejów, zapewniających  im dostatnie życie. Na ich ślad udało się trafić jednemu z mieszkańców Oświęcimia, który odkrył m.in. unikalny dokument, stanowiący potwierdzenie dodatkowego przydziału żywności dla Hedwig Höss. Odkrycie to miało miejsce w następujących okolicznościach.

Marek Księżarczyk, prezes Oddziału Miejskiego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem w Oświęcimiu – Pamięć o Auschwitz-Birkenau, kilka lat temu zupełnie przypadkowo spotkał swojego znajomego, z którego ojcem przez wiele lat pracował w Walcowni Metali w Oświęcimiu. Ten, znając jego zainteresowania historią KL Auschwitz, poinformował go, że jeden z mieszkańców Oświęcimia w trakcie remontu swojego domu, którego właścicielem stał się dopiero wiele lat po wojnie, odkrył na strychu szereg dokumentów związane z historią KL Auschwitz.

Wśród nich znajdowały się głównie oryginalne upoważnienia do pobrania przez prominentnych esesmanów dodatkowych przydziało produktów żywnościowych.

Marek Księżarczyk, prezes oświęcimskiego Oddziału TOnO – Pamięć o Auschwitz-Birkenau

Na jednej z takich kartek znajduje się nazwisko lekarza oddziałów SS w KL Auschwitz, Horsta Fischera, sądzonego po wojnie w NRD i straconego w 1966 r., na innej natomiast nazwisko Heinza Thilo, lekarz oddziałów SS i lekarza obozowego m.in. w obozie cygańskim w KL Auschwitz II-Birkenau, zmarłego 13 maja 1945 r.

Przekazana wiadomość wywarła na Marku Księżarczyku duże wrażenie i postanowił za pośrednictwem wspomnianego znajomego, nawiązać kontakt z właścicielem niecodziennego znaleziska.

Hedwig Höss, żona komendanta KL Auschwitz

Składa się ono z ponad dwustu niemieckich dokumentów, które przeleżały w zapomnieniu ponad pół wieku. Wśród nich zachował się wspomniany imienny przydział dodatkowej żywności dla Hedwig Höss, żony komendanta obozu.

Obecnie wszystkie te dokumenty są nadal w prywatnym posiadaniu ich właściciela, który odkrył je na strychu swojego domu, położonego w odległości kilkuset metrów od terenów byłego niemieckiego obozu Auschwitz.

Zobacz filmy: Królowa Auschwitz. Kochała swój dom z widokiem na krematorium

Strefa Rudolfa Hössa. Recenzja filmu

Adam Cyra

Oświęcim, 4 kwietnia 2024 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *