IX Rajd Konny i VI Rowerowy szlakiem ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego

Publikacja „Ucieczka rtm. Witolda Pileckiego z KL Auschwitz do Bochni i Wiśnicza” autorstwa Stanisława Kobieli ukazała się sześć lat temu. W książce autor szczegółowo opisuje tytułową ucieczkę. Z piąteku na sobotę – 26/27 kwietnia 2024 r. – przypada 81. rocznica ucieczki Pileckiego wraz z dwoma współwięźniami: Edwardem Ciesielskim i Janem Redzejem.

Edward Ciesielski  zmarł w wieku 39 lat w dniu 23 października 1962 r. i pochowany został na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Był ostatnim z trzech uczestników słynnej ucieczki z KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r., bowiem Witolda Pileckiego stracono w więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 r., natomiast Jan Redzej zmarł w Szpitalu Dzieciątka Jezus, w wyniku odniesionych ran podczas walk w Powstaniu Warszawskim 3 sierpnia 1944 r. Pochowany jest również na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Sześć lat po śmierci Edwarda Ciesielskiego ukazała się jego książka, zatytułowana „Wspomnienia oświęcimskie”, którą wznowiono w 2020 r. pod zmienionym tytułem „Do widzenia Auschwitz”.            Adam Cyra, Oświęcim, 26 kwietnia 2024 r.

Komentarze 1

  • Bardzo dobre. Naprawdę dobrze napisane. Wielu autorom wydaje się, że mają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale tak nie jest. Stąd też moje miłe zaskoczenie. Świetny artykuł. Będę polecał to miejsce i często wpadał, żeby przejrzeć nowe artykuły.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *