Do dzisiaj istniejąca willa, w której mieszkał w latach 1940-1944 Rudolf Hoess, komendant obozu Auschwitz i jego rodzina, została ostatnio sprzedana nowemu właścicielowi. Budynek wzniesiono przed wojną w latach 1935 – 1937. Wybudował go sierżant Józef Soja, który zamieszkał w nim wraz z rodziną, pełniąc zawodowo służbę wojskową w położonych obok koszarach Wojska Polskiego. Na ich terenie podczas okupacji niemieckiej powstał KL Auschwitz.
W maju 1940 r. willa przekazana został do dyspozycji SS, po wcześniejszym wysiedleniu z niej rodziny Sojów. Wkrótce zamieszkał w niej Rudolf Hoess, jego żona i dzieci. Ten pierwszy komendant KL Auschwitz mieszkał w nim z pewnymi przerwami, natomiast jego żona Hedwig, przebywała w nim wraz z piątką dzieci nieprzerwanie do końca 1944 r.
Położony w północno-wschodnim narożniku obozu, piętrowy budynek z poddaszem w trakcie pobytu Hoessów w Oświęcimiu poddawany był licznym przeróbkom, mającym na celu poprawę w nim jakości życia. Latem 1940 r. wyremontowano jego wnętrza, a w roku następnym powstały wtym budynku łazienki i zainstalowano centralne ogrzewanie. Znajdujący się obok willi ogród władze niemieckie uporządkowały – zasadzono rośliny, wybudowano basen i cieplarnie z altaną, oddając go do dyspozycji domowników i zapraszanych gości. Posesja została z czasem ogrodzona 3-metrowym betonowym murem, który oddzielił dom Hoessów z ogrodem od położonego tuż obok obozu macierzystego Auschwitz I w Oświęcimiu.
Po wojnie do rodzinnego domu powróciła rodzina Sojów, która później odsprzedała ten budynek rodzinie Jurczaków. Do niedawna obiekt ten pozostawał w posiadaniu wspomnianej rodziny, obecnie nieruchomość została zakupiona (jeszcze nie wszystkie udziały) przez nowego właściciela.
Mimo że od wydarzeń rozgrywających się w tej willi minęło już ponad osiemdziesiąt lat to budynek, w którym mieszkał komendant Hoess, ponownie tym roku zwrócił uwagę opinii publicznej. W marcu 2024 r. odbyła się bowiem premiera brytyjsko-polskiego filmu „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera, w którym willa komendanta Hoessa zgodnie z prawdą jest ukazana jako idylliczne miejsce zamieszkania dla niego i jego rodziny.
Czytaj więcej: Willa Rudolfa Hoessa – wczoraj i dziś
Zapomniane czy kłopotliwe miejsce? Co czeka willę Rudolfa Hoessa?
Adam Cyra
Oświęcim, 10.10.2024 r.