Zmarł syn komendanta placówki AK w Oświęcimiu

Mieczysław Jakuczek odbiera patent oficerski dla ojca w WKU w Oświęcimiu w 2021 r. Fot. Małgorzata Gleń “Gazeta Kakowska”

W wieku 95 lat zmarł w Oświęcimiu Mieczysław Jakuczek, znany artysta plastyk, który mieszkał na Zasolu. Jego rzeźby i obrazy można oglądać we wszystkich kościołach Grodu nad Sołą. Zamówienia otrzymywał również z całej Polski, a także z zagranicy. Po wojnie przez pewien czas pracował w Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jego pogrzeb odbył się na cmentarzu parafialnym w Oświęcimiu 22 kwietnia 2023 r.

Mieczysław Jakuczek urodził się w Oświęcimiu na Zasolu w 1928 r. Był synem polskich uchodźców z Zaolzia zajętego przez Czechosłowację, którzy w 1920 r. osiedlili się w Oświęcimiu w tzw. osadzie barakowej przy ulicy Topolowej (obecnie Stanisławy Leszczyńskiej).

Ojciec Jan Jakuczek w okresie międzywojennym był związany z organizacją „Strzelca”. Wcześniej w latach pierwszej wojny światowej walczył w Legionach Józefa Piłsudskiego, później był powstańcem śląskim.

W czasie wojny sierżant rez. Jan Jakuczek (ps. „Zaolziański”) pełnił funkcję komendanta placówki ZWZ/AK w Oświęcimiu, która m.in. organizowała i niosła pomoc więźniom obozu Auschwitz. Jesienią 1942 r. w wyniku „wsypy” został zatrzymany przez gestapo. Oskarżony o działalność konspiracyjną i kontakty z więźniami, skazany został na śmierć wyrokiem policyjnego „sądu doraźnego” (Standgericht) i rozstrzelany wraz z innymi aresztowanymi pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz 25 stycznia 1943 r.

Zdrada została spowodowana przez dwóch agentów gestapo, którzy zdołali wkraść się w struktury Inspektoratu Bielskiego AK, w tym również w struktury Obwodu Oświęcimskiego AK. Zdrajcami okazali: Stanisław Dębowicz i Mieczysław Mólka-Chojnowski (prawdziwe nazwisko Mieczysław Mutka), straceni później z wyroku Wojskowego Sądu Specjalnego AK w pierwszych miesiącach 1943 r.

Po latach Jan Jakuczek został uhonorowany za swoją działalność, otrzymując pośmiertnie awans na stopień oficerski – podporucznika, nadany przez zwierzchnika Sił Zbrojnych RP prezydenta Andrzeja Dudę.

Patent oficerski odebrał wówczas jego syn Mieczysław Jakuczek, dla którego było to bardzo ważne wydarzenie. Odbyło się ono w Święto Wojska Polskiego w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Oświęcimiu 15 sierpnia 2021 r.

Adam Cyra

Oświęcim, 21 kwietnia 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *