Więzień KL Auschwitz i Powstaniec Warszawski

Edward  Ciesielski urodził się 16 listopada 1922 r. w Woli Korzeniowej koło Szydłowca. Na początku okupacji niemieckiej, z inicjatywy Jana Sońty ps. Ośka, późniejszego dowódcy oddziału partyzanckiego Batalionów Chłopskich, współorganizował punkty nasłuchu radiowego, na podstawie których redagowano gazetkę „Wiadomości Radia Zagranicznego”.

Za konspiracyjną działalność został aresztowany w Szydłowcu i przewieziony do więzienia w Radomiu, gdzie  przebywał do 4 kwietnia 1941 r., kiedy to został wyznaczony do kolejnego transportu odchodzącego do KL Auschwitz.

Transport ten przybył do obozu 5 kwietnia 1941 r.   Edward  Ciesielski otrzymał numer 12 969. Wkrótce poznał Witolda Pileckiego, który wciągnął go do obozowej konspiracji, pod nazwą Związek Organizacji Wojskowej.

W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. rotmistrz Witold Pilecki wraz z Edwardem Ciesielskim i innym więźniem, nauczycielem Janem Redzejem, uciekli z piekarni znajdującej się w Oświęcimiu poza obozem. Po kilku dniach dotarli do Bochni, gdzie Ciesielski ukrywał się przez kilka miesięcy. Dla Komendy Głównej Armii Krajowej  sporządził wówczas raport o zbrodniach w KL Auschwitz.

Dopiero w listopadzie 1943 r. przyjechał do Warszawy i tak jak jego dwaj towarzysze ucieczki uczestniczył później w Powstaniu Warszawskim.  Posługiwał się pseudonim „Beton”.  Walczył ramach IV Zgrupowania „Gurt” w Śródmieściu-Północ.  Ciężko ranny trafił do szpitala powstańczego, gdzie cudem powrócił do zdrowia.

Po upadku powstania  uciekł z niewoli niemieckiej i przedostał się na teren Kielecczyzny, odnawiając kontakty z Janem Sońtą ps. „Ośka” i innymi konspiratorami spod znaku Batalionów Chłopskich.

W związku ze swoją powojenną działalnością komunistyczną  został aresztowany i przez  Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazany w styczniu 1946 r. na karę śmierci, zamienioną następnie na długoletnie więzienie, przebywał we  Wronkach, w Rawiczu i Sztumie. Zwolniony został w marca 1954 r.

Podjął pracę zawodową jako stenotypista w Sejmie, ale przeżycia wojenne i pobyt w więzieniach Polski Ludowej bardzo odbiły się na jego zdrowiu. Ostatni uczestnik słynnej ucieczki z KL Auschwitz w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r. zmarł w wieku niespełna 40 lat w październiku 1962 r. (Witold Pilecki został rozstrzelany w więzieniu na Mokotowie w maju 1948 r., natomiast Jan Redzej zginął w Powstaniu Warszawskim w pierwszych dniach sierpnia 1944 r.).

Sześć lat po śmierci Edwarda Ciesielskiego ukazała się jego książka, zatytułowana „Wspomnienia oświęcimskie”, którą niedawno wznowiono pod zmienionym tytułem „Do widzenia Auschwitz”.

Adam Cyra

Oświęcim, 18 października 2021 r.

Komentarze 1

  • Wreszcie znalazlem ta ksiazke, szukalem jej od dluzszego czasu Jak pierwszy raz przeczytalem o Pileckim 2014/15 roku. Czwartego 4.2.2017 Jak bylem w oswiecimiu, Ewa Pienkowska z ksiegarni oswiecimskiej powiedziala mi ze pan bedzie mial ta ksiazke dala mi linka do pana bloga na paragonie fiskalnym, wczoraj poznym wieczorem zaczolem przegladac moje notki na temat Pileckiego, wczoraj byl 26.4.2022 w nocy 26.4.1943 a 27.4.1943 Pilecki wraz z Edwardem Ciesielskim I Janem Redzejem uciekli z Oswiecimia, jaki piekny zbieg okolicznosci, dzis powrucilem do moich notatek I znalazlem ten paragon fiskalny Wiec wszedlem tutaj I znalazlem ta ksiazke wlasnie Ja zamowilem na amazonie i Moj “Missing puzzle” bedzie ze mna 4 maja Juz sie doczekac nie moge. Dziekuje panu za ksiazke Ochotnik do Auschwitz, Chcialbym uzyskac z tej okazji I poprosic o kontakt mam mnostwo pytan

    Dziekuje Bardzo

    Igor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *