Pośmiertne uhonorowanie uciekiniera z Auschwitz

Emisariusz Rotmistrza Witolda Pileckiego, uczestnik brawurowej ucieczki z KL Auschwitz samochodem wykradzionym esesmanom w dniu 20 czerwca 1942 roku i bohater akcji pod Celestynowem przez lata uznawany był za zdrajcę.

W tej ucieczce wykradzionym samochodem SS uczestniczył wraz z nim Kazimierz Piechowski (nr 918), zmarły w 2017 r. w wieku 98 lat.

W dniu 27 września 2020 roku odbyła się uroczystość wydarzenia – w pierwszą rocznicę uhonorowania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę – żołnierza AK, Stanisława Jastera “Hela”, pośmiertnie Orderem Odrodzenia Polski Polonia Reatituta za wybitne zasługi  w walce o suwerenność i niepodległość Państwa Polskiego. O taką rehabilitację – jak ta sprzed roku – zabiegałem już  ponad trzydzięści lat temu.

Wydarzenie miało miejsce w niedzielę w dniu 27 września 2020 roku. Odbyło się w 81. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Jego przebieg jest dostępny do obejrzenia na kanale youtube ZOYDA  STORY. LINK: https://www.youtube.com/channel/UCXLvW1y-Xyy_s-0LAoqp6nw

Adam Cyra

Oświęcim, 23 września 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *