
Kilka tygodni temu zostały zakończone prace nad filmem dokumentalnym o Antonim Kocjanie – byłym więźniu KL Auschwitz, o którym mówi się, że wygrał II wojnę światową.
Film ten zrealizowano na zlecenie TVP, w ramach dłuższego cyklu „Geniusze i Marzyciele”.
Twórcami dokumentu są reżyser Marek Pawłowski i producent Małgorzata Walczak, znani z takich produkcji jak „Uciekinier” czy „Dotknięcie anioła”. Wspomniane filmy również opowiadały historie ludzi i wydarzeń z czasów niemieckiej okupacji i obydwa były wielokrotnie nagradzane.
W prace nad realizacją filmu o Antonim Kocjanie osobiście byłem również bardzo zaangażowany.
Przygotowywana na zlecenie TVP ekranizacja życiorysu „człowieka, który Hitlerowi wstrzymał rakiety” to już drugi film o tym olkuszaninie. W 2017 r. dzięki staraniom olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej powstał dokument zatytułowany „Kocjan. Życie pod wiatr”.
Zachęcam do obejrzenia tej amatorskiej produkcji w reżyserii Konrada Kuliga i Mateusza Radomskiego: https://www.youtube.com/watch?v=TvwBAIyEPG8.
Antoni Kocjan (1902-1944) urodził się we wsi Skalskie, obecnie część Olkusza. W dwudziestoleciu międzywojennym był wybitnym twórcą szybowców i motoszybowców, na którego konstrukcjach osiągnięto wiele rekordów krajowych i międzynarodowych. Podczas okupacji ten wybitny Olkuszanin, kiedy go zwolniono z KL Auschwitz, zaangażował się w konspirację, kierując wywiadem lotniczym Komendy Głównej AK i rozpracowując niemiecką tajną tajną broń V1 i V2. Siedemdziesiąt sześć lat temu jako więzień Pawiaka został rozstrzelany w Warszawie 13 sierpnia 1944 r.

Rodzinny dom Antoniego Kocjana, odnowiony i częściowo zrekonstruowany, został przeniesiony i usytuowany pod zamkową warownią w Rabsztynie – nieodległym od Olkusza i teraz jako Chata Kocjana jest często odwiedzaną atrakcją turystyczną na szlaku Orlich Gniazd.
Telewizyjna emisja zrealizowanego obecnie dokumentu nastąpi jesienią tego roku, data jeszcze nie jest ustalona i zależy od kierownictwa TVP.
Zobacz: Nieznana historia pewnej figury
Adam Cyra
Oświęcim, dnia 13 sierpnia 2020 r.