Portret Kapitana to kolejna książka, którą przybliża czytelnikowi anglojęzycznemu najnowszą historię Polski i drogę życiową Witolda Pileckiego, dobrowolnego więźnia KL Auschwitz i twórcy konspiracji wojskowej w tym obozie.
Napisał ją dr Adam J. Koch, który wprawdzie urodził się i młodość spędził w Polsce, lecz w Australii mieszka już ponad trzydzięści lat. Powstanie tego opracowania niewątpliwie wynikło z pasji i podziwu Autora dla bohaterskiego Rotmistrza.
Pilecki to bohater, który aż do upadku komunizmu został wymazany z historii, a teraz Jego legenda wraca ze zdwojoną siłą, m.in. na kartach tej publikacji. Przyszło mu żyć i działać na tle zmieniających się epok historycznych, łącznie z dwoma totalitaryzmami hitlerowskim i sowieckim. Ta polska historia wciąż jest trudną i stosunkowo nieznaną większości świata.
Zamiarem Autora było dać czytelnikowi anglojęzycznemu również tło historyczne. Aby zrozumieć bowiem bodźce stojące za działaniami Pileckiego, ważne jest, aby zrozumieć, w jakich epokach historycznych przyszło mu żyć i działać, skąd wywodzą się jego korzenie i jak kształtował się jego charakter.
Portret Kapitana to książka z której mogą korzystać różni czytelnicy, nie tylko zainteresowani historią KL Auschwitz. Niewątpliwie opracowanie to przybliża światu historię Polski i na jej tle skomlikowane losy Witolda Pileckiego, a także przypomina, że w latach 1940-1941 w obozie oświęcimskim byli więzieni i ginęli przede wszystkim przedstawiciele polskiej inteligencji.
Bardzo staranne wydanie, dobrze zaprojektowana twarda okładka już na wstępie przyciągają uwagę czytelnika, zachecając go do lektury interesującego Portretu Kapitana, który jest dostępny na stronie: www.freedompublishingbooks.com.au
Adam Cyra
Oświęcim, 16 lipca 2019 r.