Książka o Rotmistrzu Pileckim w amerykańskich księgarniach

Jack Fairweather podpisuje książkę o Pileckim

W ostanich dniach na półkach amerykańskich księgarni pojawiła się biografia Rotmistrza Witolda Pileckiego. Książka jest zatytułowana “The Volunteer: One Man, An Underground Army, and the Secret Mission to Destroy Auschwitz”. Jej autorem jest Jack Fairweather, brytyjski pisarz i korespondent wojenny, mieszkający obecnie w Stanach Zjednoczonych.

W dniu 24 czerwca 2019 roku, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie odbyło się spotkanie promocyjne z jej Autorem, połączone z wykładem na temat bohaterskiej działalności oficera Polskiego Państwa Podziemnego i dobrowolnego więźnia KL Auschwitz, twórcy polskiej konspiracji wojskowej w tym obozie. Prelekcji towarzyszyła także wystawa przygotowana przez Instytut Pileckiego w Warszawie.

Po udanej promocji na twarzy Jacka Faiweathera widoczny był uśmiech i radość, kiedy zrobiono mu zdjęcie z jego dwoma asystentkami: Katarzyną Chiżyńską (na zdjęciu z lewej) i Martą Goljan, które dwa lata intensywnie pracowały, pomagając Autorowi książki w gromadzeniu do niej materiałów źródłowych. W tym czasie sam Jack Fairweather, pisząc książkę, często przyjeżdżał do Polski i na Białoruś, odwiedzając miejsca związane z pobytem i działalnością bohaterskiego Rotmistrza, którego osobowość zafascynowała angielskiego pisarza, utrzymującego również ze mną kontakt.

Czytaj więcej …

Zobacz także: Witold Pilecki – żołnierz, konspirator, ochotnik do Auschwitz

Adam Cyra

Oświęcim, 10 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *