O dramatycznych zdarzeniach, związanych z działalnością obozowej konspiracji, przypominała przez wiele lat odwiedzającym Muzeum Auschwitz-Birkenau wystawa na piętrze w bloku nr 11, zatytułowana „Obozowy i przyobozowy Ruch Oporu”, gdzie między innymi pokazane były zdjęcia więźniów KL Auschwitz, najbardziej zasłużonych dla obozowej konspiracji.
Obecnie wystawa ta jest nieczynna, ponieważ zastąpiono ją nową wystawą na temat obozowego Ruchu Oporu na parterze bloku nr 11.
Niemniej na tej nowej ekspozycji nadal znajduje się fotografia rtm. Witolda Pileckiego a dalej zdjęcie Józefa Cyrankiewicza, co w pełni kiedyś akceptował dr Józef Garliński, autor „Oświęcimia walczącego”.
W dokumentacji archiwalnej Muzeum oświęcimskiego jest bowiem wiele wzmianek o pozytywnej postawie Cyrankiewicza w KL Auschwitz, nie ma natomiast dowodów na to, jakoby jego działalność w obozie była haniebna. W aktach procesowych Witolda Pileckiego też nie ma śladu, aby ówczesny premier PRL przyczynił się do skazania i rozstrzelania bohaterskiego Rotmistrza.
Czytaj więcej w artykule Bohdana Piętki …
Adam Cyra
Oświęcim, dnia 16 maja 2018 r.