Zobacz: 75. rocznica śmierci o. Maksymiliana Kolbe.
Uroczystości 75. rocznicy śmierci św. Maksymiliana. Uczestniczyła w nich premier Beata Szydło.
Ostatnio otrzymałem maila od pana Sławomira Tomasza Rocha, mieszkającego w Anglii, z którego treścią poniżej warto się zapoznać.
Serdecznie pozdrawiam. Od blisko dziewięciu miesięcy systematycznie publikuję w swoim blogu na stronie: niepoprawni.pl , wspomnienia i relacje naocznych świadków ludobójstwa na Wołyniu i Kresach oraz aktualne teksty i opracowania Kresowian. Jeden z ostatnich wpisów nosi tytuł: „Papieżu Franciszku gdy św. Maksymilian Maria Kolbe kończył żywot w bunkrze głodowym w tym właśnie czasie abp Szeptycki zdradzał Polskę i błogosławił Hitlera”. Proszę o opublikowanie także na swojej stronie, jeśli to możliwe. W chwili wolnej i sposobnej zapraszam do lektury, oto adres dla zainteresowanych: http://niepoprawni.pl/blog/slawomir-tomasz-roch/papiezu-franciszku-gdy-sw-maksymilian-maria-kolbe-konczyl-zywot-w-bunkrze
Z poważaniem, Sławomir Tomasz Roch
=======================================================================================
Zobacz: Św. Maksymilian wiedział, że nie przeżyje wojny
Wizyta papieża Franciszka w byłym niemieckim obozie Auschwitz, 29 lipca 2016 roku, odbyła się w 75. rocznicę apelu, podczas którego polski franciszkanin o. Maksymilian Kolbe zgłosił się na śmierć głodową w zamian za współwięźnia. Papież modlił się w celi nr 18 w bloku nr 11, gdzie o. Maksymilian Kolbe zginął w bunkrze głodowym 14 sierpnia 1941 roku. Nim przeszedł do celi śmierci Św. Maksymiliana zapalił także lampę z herbem papieskim pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku nr 11, który zwany był Blokiem Śmierci (zdjęcie obok).
Na dziedzińcu papież Franciszek spotkał się także z dwunastoma byłymi więźniami KL Auschwitz. Rozmawiał m.in. z Helena Dunicz-Niwińską, która urodziła się 28 lipca w 1915 roku w Wiedniu, a Jej miastem rodzinnym był Lwów. Aresztowana na początku 1943 roku, poprzez więzienie na Łąckim we Lwowie, wraz z matką w październiku tegoż roku została przywieziona do Auschwitz-Birkenau, gdzie jako skrzypaczka była członkinią obozowej orkiestry kobiecej do stycznia 1945 roku. Później została ewakuowana do obozów Ravensbrück i Neustadt-Glewe. Wyzwolona w maju 1945 roku. Dzisiaj mieszka w Krakowie. W przeddzień wizyta papieża Franciszka w Muzeum Auschwitz-Birkenau ukończyła 101 lat. Jej matka Maria Dunicz zginęła w KL Auschwitz II-Birkenau na początku grudnia 1943 roku. Miała 55 lat.
Warto również zwrócić uwagę na to, że wkrótce po przekroczeniu dawnej bramy obozowej z cynicznym napisem „Arbet macht frei” (praca przynosi wolność) papież Franciszek zatrzymał się i usiadł na krześle przed blokiem nr 17, by modlić się samotnie w pobliżu miejsca, gdzie 75. lat temu o. Maksymilian Kolbe zgłosił się dobrowolnie na śmierć głodową w zamian za Franciszka Gajowniczka.
Ojciec Kolbe został przywieziony z więzienia na Pawiaku do KL Auschwitz 28 maja 1941 roku. Otrzymał numer obozowy 16670.
W dniu 29 lipca tegoż roku z obozu uciekł więzień. Za karę zastępca komendanta, kierownik obozu Karl Fritzsch, zarządził apel, podczas którego wybrał najprawdopodobniej dziesięciu więźniów, skazując ich na śmierć głodową.
Podczas „wybiórki” wystąpił z szeregu więźniów o. Maksymilian Kolbe i zwrócił się do Fritzscha z prośbą o włączenie go do grupy przeznaczonych na śmierć w zamian za rozpaczającego więźnia, na którego pasiaku był widoczny numer 5659. Fritzsch wyraził zgodę na zamianę. Ocalonym okazał się przedwojenny sierżant WP, Franciszek Gajowniczek, który przeżył pobyt w niemieckich obozach.
W dniu 14 sierpnia 1941 roku, po śmierci współwięźniów i przeżyciu ponad dwóch tygodni w bunkrze głodowym, o. Maksymilian Kolbe został uśmiercony zastrzykiem z fenolu przez niemieckiego kryminalistę Hansa Bocka, oznaczonego numerem obozowym 5, który pełnił wówczas funkcję starszego bloku w więźniarskim szpitalu obozowym.
Według nie tylko moich przypuszczeń i ustaleń zbiegłym więźniem w dniu 29 lipca 1941 roku z KL Auschwitz był Zygmunt Pilawski, oznaczony numerem 14156.
Uciekiniera tego schwytano i ponownie dostarczono do obozu w dniu 25 czerwca 1942 roku. Po porannym apelu w dniu 31 lipca tegoż roku na dziedzińcu bloku nr 11 pod Ścianą Straceń rozstrzelano siedmiu więźniów. Jednym z nich był Zygmunt Pilawski.
Ojciec Maksymilian Kolbe stał się pierwszym polskim męczennikiem podczas drugiej wojny światowej, który został wyniesiony na ołtarze. Do celi nr 18 w podziemiach bloku nr 11 w przeszłości pielgrzymowali poprzednicy Franciszka – Jan Paweł II w 1979 roku oraz dziesięć lat temu Benedykt XVI.
Zobacz film: Auschwitz – wspomniena więźnia nr 1327, który jako dyrektor Muzeum Auschwitz-Birkenau witał w Oświęcimiu papieża Jana Pawła II w dniu 7 czerwca 1979 roku.
Adam Cyra
Oświęcim, dnia 18 lipca 2016 r.