Mnie to wcale nie dziwi …

Mariusz Max Kolonko w załączonym filmie interesująco mówi z Nowego Jorku o tym, jak to James Comey twierdził o polskiej współwinie za zagładę Żydów w Muzeum Holocaustu w USA.

Mariusz Max Kolonko uważa, że za swoją skandaliczną wypowiedź szef FBI powinien przeprosić Polaków.

Max Kolonko
Max Kolonko

Mnie ta antypolska wypowiedź tego Amerykanina, który być może wcześniej naczytał się również książek w języku angielskim Jana Tomasza Grossa i naoglądał filmów, takich jak „Pokłosie” czy „Ida”, zrealizowanych w dodatku w Polsce – wcale nie dziwi.

Znam różne osoby z Polski, które jeździły do Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, ale nigdy nie słyszałem od nich żadnych krytycznych głosów na temat narracji historycznej tego amerykańskiego Muzeum.

Skoro godziliśmy się z opowiadaniem o historii, tak jak we wspomnianych książkach i filmach oraz na ekspozycji Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie, gdzie przypuszczam nie broni się Polaków przed tymi kłamstwami – to sądzę, że James Comey  powiedział publicznie jedynie to, co nie od dzisiaj jest rozpowszechniane w USA na temat współwiny Polaków w zagładzie  Żydów.

Ten znany polski  komentator również  podkreśla, że opinie o współudziale Polaków w holokauście są w USA bardzo mocno utrwalone, także na najwyższych szczeblach administracji amerykańskiej. Na potwierdzenie swoich słów przytoczył wypowiedź prezydenta Baracka Obamy, który dokonując wręczenia pośmiertnie nagrody Janowi Karskiemu mówił o „polskich obozach śmierci”.

Nawiązując do tych kłamliwych wypowiedzi, należy przypomnieć, że już po ucieczce rtm. Witolda Pileckiego,  inni uciekinierzy z KL Auschwitz informowali także o Holocauście Żydów, którego sprawcami w żaden sposób nie byli Polacy.

W listopadzie 1943 r. dokonał ucieczki z obozu Polak Jerzy Tabeau. W pisemnym sprawozdaniu przedstawił wydarzenia w KL Auschwitz z okresu od wiosny 1942 do jesieni 1943 r. Jego sprawozdanie zostało władze Podziemia wysłały z okupowanej Polski. W Szwajcarii przeczytało go kilku dyplomatów, przedstawiciel Światowego Kongresu Żydów, tzw. „raport polskiego majora” dotarł także do rządów Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

W kwietniu 1944 r. uciekło z KL Auschwitz dwóch Żydów ze Słowacji – Rudolf Vrba (w obozie Walter Rosenberg) i Alfred Wetzler. Na podstawie ich relacji powstało obszerne sprawozdanie w języku słowackim i niemieckim, zawierające opis wydarzeń w KL Auschwitz od kwietnia 1942 do kwietnia 1944 r. Sprawozdanie to zostało następnie przekazane potajemnie do rządów państw alianckich, Światowego Kongresu Żydów, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża i Watykanu.

W końcu maja 1944 r. zbiegli z KL Auschwitz kolejni dwaj Żydzi, pochodzący z Polski – Czesław Mordowicz i ze Słowacji – Arnošt Rosin. Po przedostaniu się na Słowację również potajemnie złożyli przedstawicielom Rady Żydowskiej relację o wydarzeniach w obozie z okresu kwiecień-maj 1944 r., głownie o prowadzonej zagładzie Żydów z Węgier w komorach gazowych KL Auschwitz II-Birkenau. Sprawozdanie to  przekazano też na Zachód.

Wymienione raporty w całości lub fragmentach publikowano w krajach alianckich i Szwajcarii.  W listopadzie 1944 r. w Waszyngtonie została wydana broszura „German Extermination Camps – Auschwitz and Birkenau”. Pierwsza jej część zawierała tekst Vrby i Wetzlera, uzupełniony raportem Mordowicza i Rosina, w drugiej zaś znajdował się „raport polskiego majora” – Jerzego Tabeau.

Ponadto informacje pochodzące z tych raportów były zamieszczane na łamach prasy amerykańskiej, brytyjskiej i szwajcarskiej.

Dyrektor FBI James Comey
Dyrektor FBI James Comey

Działaniom tym towarzyszyły apele o zbombardowanie komór gazowych i krematoriów w KL Auschwitz II-Birkenau oraz prowadzących do tego obozu linii kolejowych. Kierowane one były głównie do władz Stanów Zjednoczonych. Występowały z nimi różne osoby i organizacje, przeważnie żydowskie. Okazały się one jednak bezskuteczne.

Amerykański Departament Wojny zajmował  stanowisko, że siły wojskowe nie powinny być użyte do celów nie militarnych. Ponadto był zdania, że skuteczną pomoc więźniom i deportowanym do komór gazowych może przynieść tylko szybkie zwycięstwo aliantów nad Trzecią Rzeszą. Podobny pogląd wyrażało również brytyjskie Ministerstwo Lotnictwa.

Zobacz: Polska żąda wycofania gry ze sformułowaniem o nazistowskiej Polsce

Adam Cyra

Oświęcim, dnia 23 kwietnia 2015 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *