W dniu 4 kwietnia 2015 r. ponad osiemdziesięciu byłych więźniów z KL Buchenwald i jego podobozów na terenie dawnego obozu macierzystego uczciło 70. rocznicę jego wyzwolenia.
Napis prowadzący kiedyś do tego obozu brzmiał „Jedem das Seine”, czyli „każdemu, co mu się należy”.
Obóz ten istniał od 1937 do 1945 r. W tym okresie łącznie więziono w nim około 238 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci z wielu państw Europy, wśród nich byli także Polacy. Liczbę ofiar szacuje się na 56 tysięcy ludzi.
W dniu 11 kwietnia 1945 r. w Buchenwaldzie wybuchło powstanie więźniów. Wkrótce wkroczyli amerykańskie żołnierze, wyzwalając 21 tys. ludzi.
Minutą ciszy o godz. 15.15 uczczono pamięć pomordowanych, ponieważ dokładnie o tej godzinie KL Buchenwald został wyzwolony.
W poniższym linku można oglądnąć film i zdjęcia z obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Buchenwaldu, w których uczestniczył Petro Fedorowicz Miszczuk (nr 105105), mieszkający w Czerwonogradzie na Ukrainie. Na filmie i zdjęciach jest on pokazany z flagą Ukrainy w ręku.
W tym roku Petro Fedorowicz Miszczuk, urodzony w 1926 r. w Kisielinie na Wołyniu i tam spędził młodość, który obecnie ma osiemdziesiąt dziewięć lat, swoją obecnością w Buchenwaldzie wzbudził duże zainteresowania mediów niemieckich. Poprzednio pisałem już o nim w kilku artykułach na moim blogu.
Adam Cyra
Oświęcim, dnia 12 kwietnia 2015 r.