Pamięć o Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę w listopadzie 1918 r.

Gminne uroczystości z okazji 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyły się  w hali sportowej Gimnazjum Gminnego nr 1 im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku koło Oświęcimia.

Przemawia Wiktoria , dyrektor gimnazjum w Rajsku
Przemawia Wiktoria Czernicka-Białczyk, dyrektor Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku


Na uroczystościach  w  gimnazjum  obecni  byli m.in.  przedstawiciele  władz  gminy Oświęcim, radni gminni, sołtysi,  strażacy,  nauczyciele i licznie zgromadzona młodzież. Przypomniano dzień święta narodowego, czas radości z odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 1918 r., o którą  walczyli również w Legionach Józefa Piłsudskiego młodzi Polacy, będący mieszkańcami ziemi oświęcimskiej.

Podczas uroczystości podkreślano, że wydarzenia sprzed 96. lat są  czasem zadumy i zastanowienia się nad wydarzeniami z przeszłości, a jednocześnie zobowiązują one współczesnych Polaków do odpowiedzialności i rozsądnego działania na rzecz wspólnego dobra w wolnej Ojczyźnie.

Po oficjalnych  wystąpieniach młodzież zaprezentowała okolicznościowy program artystyczny,  po zakończeniu którego delegacje udały się pod Obelisk Niepodległości w Rajsku, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów.

Cichociemny, major Piotr Szewczyk, pochodzący z Babic koło Oświęcimia,  który jest patronem Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku brał udział w ramach akcji “Burza” w walkach Armii Krajowej o wyzwolenie Lwowa spod okupacji hitlerowskiej w lipcu 1944 r.

Wcześnie o przyłączenie tego miasta do Polski walczono we Lwowie w listopadzie 1918 r., o czym tak napisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:

“Gdy w listopadzie 1918 r. w Warszawie, Krakowie i Lublinie swobodnie łopotały już biało czerwone flagi, oznajmujące odzyskanie niepodległości, to we Lwowie młodzi chłopcy i dziewczęta z bronią w ręku (a często i bez niej) walczyli o każdą ulicę, o każdy dom. Ich zryw okazał się zwycięski, ale obecna Polska ze względu na tzw. politykę wschodnią nie chce o tym pamiętać”.

Zobacz:

ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski “Zapomniane zwycięskie powstanie we Lwowie”

Semper Fidelis. Obrona Lwowa w 1918 r.

Adam Cyra
Oświęcim, dnia 9 listopada 2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *