Gminne uroczystości z okazji 96. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę odbyły się w hali sportowej Gimnazjum Gminnego nr 1 im. mjr. Piotra Szewczyka w Rajsku koło Oświęcimia.

Na uroczystościach w gimnazjum obecni byli m.in. przedstawiciele władz gminy Oświęcim, radni gminni, sołtysi, strażacy, nauczyciele i licznie zgromadzona młodzież. Przypomniano dzień święta narodowego, czas radości z odzyskania przez Polskę niepodległości w dniu 11 listopada 1918 r., o którą walczyli również w Legionach Józefa Piłsudskiego młodzi Polacy, będący mieszkańcami ziemi oświęcimskiej.
Podczas uroczystości podkreślano, że wydarzenia sprzed 96. lat są czasem zadumy i zastanowienia się nad wydarzeniami z przeszłości, a jednocześnie zobowiązują one współczesnych Polaków do odpowiedzialności i rozsądnego działania na rzecz wspólnego dobra w wolnej Ojczyźnie.
Po oficjalnych wystąpieniach młodzież zaprezentowała okolicznościowy program artystyczny, po zakończeniu którego delegacje udały się pod Obelisk Niepodległości w Rajsku, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów.
Cichociemny, major Piotr Szewczyk, pochodzący z Babic koło Oświęcimia, który jest patronem Gimnazjum Gminnego nr 1 w Rajsku brał udział w ramach akcji „Burza” w walkach Armii Krajowej o wyzwolenie Lwowa spod okupacji hitlerowskiej w lipcu 1944 r.
Wcześnie o przyłączenie tego miasta do Polski walczono we Lwowie w listopadzie 1918 r., o czym tak napisał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski:
„Gdy w listopadzie 1918 r. w Warszawie, Krakowie i Lublinie swobodnie łopotały już biało czerwone flagi, oznajmujące odzyskanie niepodległości, to we Lwowie młodzi chłopcy i dziewczęta z bronią w ręku (a często i bez niej) walczyli o każdą ulicę, o każdy dom. Ich zryw okazał się zwycięski, ale obecna Polska ze względu na tzw. politykę wschodnią nie chce o tym pamiętać”.
Zobacz:
ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski „Zapomniane zwycięskie powstanie we Lwowie”
Semper Fidelis. Obrona Lwowa w 1918 r.
Adam Cyra
Oświęcim, dnia 9 listopada 2014 r.