Maximilian Paul Alfred Sonntag (1887-1941)

W dniu 11 listopada w 1941 r. na podwórzu bloku nr 11 pod Ścianą Straceń w KL Auschwitz odbyła się pierwsza egzekucja dokonana przez strzał w tył głowy z broni małokalibrowej.

Wśród straconych było prawdopodobnie 80 Polaków, przywiezionych z więzienia śledczego w Mysłowicach. Ich nazwiska nie są znane.

W tym dniu rozstrzelano również 76 więźniów, którzy byli więźniami, osadzonymi wcześniej w KL Auschwitz. Wśród nich było 27 więźniów tego obozu, umieszczonych we wspomnianych celach aresztu w bloku nr 11 przez władze obozowe w dniach od 10 października do 2 listopada 1941 r. Ponadto gestapo obozowe wezwało z różnych bloków więźniarskich na terenie KL Auschwitz 49 więźniów, których również wtedy stracono.

Wszyscy wówczas zamordowani pod obozową Ścianą Straceń byli prawie że samymi Polakami. Zwłoki rozstrzelanych spalono w krematorium nr 1 na terenie obozu macierzystego w Oświęcimiu.

Wraz ze straconymi wtedy więźniami Polakami został także rozstrzelany homoseksualista niemiecki, Max Paul Alfred Sonntag (nr obozowy 15097), urodzony 6 lipca 1887 r. we Wrocławiu. Przed śmiercią był kilka dni więziony w bunkrze bloku nr 11. W Archiwum Muzeum Auschwitz-Birkenau jest zachowane jego obozowe zdjęcie i akt zgonu. Miał 54 lata.

Adam Cyra
Oświęcim, 18 listopada 2012  r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *