Uczczono pamięć olkuskich Żydów

Od kilku lat na terenie dawnego KL Auschwitz II-Birkenau w miejscu, gdzie znajdował się tzw. „Czerwony domek”, w którym masowo Niemcy zabijali ludzi gazem – upamiętniono po raz kolejny olkuskich Żydów, których zamordowano w tym miejscu 81 lat temu. Uroczystość odbyła się 13 czerwca, czyli w przeddzień obchodów Narodowego Dnia Pamięci o Polakach, którzy przybyli pierwszym transportem z więzienia w Tarnowie do KL Auschwitz.

Złożenie wieńców i zapalenie zniczy w miejscu zagłady olkuskich Żydów

W uroczystości uczestniczyła delegacja mieszkańców Olkusza, której przewodniczył prof. dr hab. Michał Ostrowski.  Wziął w niej udział także Marek Księżarczyk, prezes oświęcimskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau. Obecni uczcili pamięć bestialsko zamordowanych olkuskich Żydów poprzez złożenie wieńców od mieszkańców i burmistrza Olkusza, zapalono także znicze.

– Nasza obecność w tym miejscu, którą akcentujemy co roku, jest ważnym przesłaniem dla wszystkich. Jako mieszkańcy Olkusza troszczymy się o to, aby pamięć o Żydach z Olkusza, również tych zamordowanych przez Niemców podczas okupacji była żywa. Dzisiejsza uroczystość to ważny element naszej działalności, ale również co roku, w dniu likwidacji getta, organizujemy już w Olkuszu marsz z dawnej siedziby starostwa na dworzec PKP. Ma on symbolizować zagładę olkuskich Żydów, których życie zostało dramatycznie przerwane w tym miejscu. Prócz marszu ma także miejsce wystawa okolicznościowych zdjęć na rynku w Olkuszu oraz inne, towarzyszące imprezy – akcentuje prof. dr hab. Michał Ostrowski, znany i ceniony astronom.

W tym dniu delegacja z Olkusza odwiedziła także w Brzezince stylizowaną rampę towarową ze zrekonstruowanymi wagonami, którymi przewożono transporty ludzi do Birkenau. Z tego miejsca, przeszli Żydzi z Olkusza na miejsce zagłady.

Rampa towarowa w Oświęcimiu tzw. Judenrampe (rampa żydowska)

Goście z Olkusza odwiedzili także „Biały domek”, po którym pozostały tylko fundamenty. Pełnił on identyczną funkcję co czerwony.

Obecnie tam, gdzie był „Czerwony domek” stoją wspomniane trzy granitowe tablice z napisami po polsku, hebrajsku i angielsku, informujące o zbrodni ludobójstwa. Żydzi z getta w Olkuszu byli przewiezieni dwoma transportami do tej pierwszej, zabijającej na masową skalę komory gazowej w Birkenau w dniach 13 i 15 czerwca 1942 r. Byli to mężczyźni, kobiety, dzieci, liczyli około 3 tysiące osób. Wszyscy zginęli, będąc jednymi z pierwszych ofiar Holocaustu na oświęcimskiej ziemi.

– Transporty olkuskich Żydów przybyły w dwóch etapach. Ten pierwszy z 13 czerwca wynosił około 2 tysiące osób, a ten drugi około tysiąca. Jednak te liczby są orientacyjne, ponieważ odnośnie transportów Żydów polskich do KL Auschwitz-Birkenau nie zachowała się żadna dokumentacja, nie ma list transportowych, natomiast takie listy są w przypadku Żydów deportowanych z krajów zachodnich, przywiezionych na przykład z Francji, Belgii czy Holandii. Na temat Żydów polskich wiemy jedynie tyle, że przyjechało do obozu 119 pociągów z Żydami polskimi na przestrzeni jego funkcjonowania. Z uwagi na to oblicza się, że w KL Auschwitz II-Birkenau zginęło ok. 300 tys. Żydów zamordowanych w komorach gazowych od razu po przybyciu. Szacuje się, że w obozie śmierć poniosło co najmniej 75 tysięcy Polaków i około 300 tysięcy Żydów polskich. Z tego możemy wnioskować, że w KL Auschwitz-Birkenau śmierć poniosło około 400 tysięcy polskich obywateli. Przyjmuje się, że ogólna liczba ofiar obozu w trakcie jego funkcjonowania wynosi 1 mln 100 tysięcy osób, czyli 1/3 zamordowanych stanowili obywatele naszego kraju, będący Żydami i Polakami – zaakcentował Adam Cyra, który towarzyszył tej delegacji.

Żydzi olkuscy 1940 r.

Żydów olkuskich, po pozostawieniu przez nich na rampie towarowej bagaży, pieszo doprowadzono do nowo powstałej pierwszej komory gazowej w Birkenau. Znajdowała się w odległości około 2 km, za brzozowym lasem, poza aktualnymi granicami ówczesnego obozu.

Stał tam dom, należący wcześniej do polskiej rodziny, kiedyś mieszkającej w wysiedlonej przez Niemców wsi Brzezinka. Niemcy zaadaptowali ten dom na komorę gazową. Od koloru ścian, z czerwonej cegły, zwany był „Czerwonym domkiem”.

Chwila zadumy po złożeniu wienców i zapaleniu żniczy

Wiosną 1942 r. uruchomili tu pierwszą zakamuflowaną komorę gazową. Na jej drzwiach, której okna były zamurowane, umieścili napis „Do łaźni”. Tak urządzoną komorę gazową nazwano bunkrem nr 1. Na powierzchni około 90 metrów kwadratowych, podzielonej na dwie komory gazowe, w latach 1942-43 zamordowali dziesiątki tysięcy Żydów – przy pomocy cyklonu B, z którego kryształków wydzielał się cyjanowodór, powodujący śmierć.

Tam właśnie zaprowadzili Żydów z Olkusza. Najpierw do sąsiadujących z „Czerwonym domkiem” dwóch baraków, gdzie musieli się rozebrać. Potem, pod pozorem kąpieli, wprowadzili ich do „domku”, gdzie jednorazowo można było uśmiercić 800 osób. Ciała zagazowanych zakopano w pobliżu tego „domku”. Później odkopano je wraz z ciałami innych zamordowanych w 1942 r. i spalono, w specjalnie przygotowanych dołach.

Jako miejsce do zabijania „Czerwony domek” funkcjonował do kwietnia 1943 r., gdy oddano do użytku cztery duże krematoria wraz z komorami gazowymi, wtedy go rozebrano. Dla ukrycia śladów zbrodni, położone obok doły spaleniskowe zasypano, a teren zniwelowano.

Ryszard Tabaka

Autor powyższego tekstu wyraził zgodę na jego opublikowanie na moim blogu.

Adam Cyra

Oświęcim, 13 czerwca 2023 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *