Nie żyje autorka słynnej „Pasażerki”

Zofia Posmysz, zdjęcie wykonane przez obozowe gestapo

Zofia Posmysz, pisarka i scenarzystka, była więźniarka niemieckich obozów koncentracyjnych, zmarła 8 sierpnia 2022 r. w oświęcimskim hospicjum w wieku 98 lat.

Placówka ta powstała, m.in. dzięki staraniom Augusta Kowalczyka (nr obozowy 6804), jako podziękowanie byłych więźniów KL Auschwitz za pomoc niesioną im przez mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej w latach wojny.

Pogrzeb Zofii Posmysz – zgodnie z jej wolą – odbył się 18 sierpnia na cmentarzu komunalnym w Oświęcimiu. Uroczystości żałobne rozpoczęto mszą św. w oświęcimskim kościele NMP Wspomożenia Wiernych.

Barbara Wojnarowska-Gautier i Jerzy Sawicki  (z prawej)

Uczestniczyli w nich rodzina, przyjaciele, przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i instytucji oraz mieszkańcy i delegacje z zagranicy , a także była więźniarka KL Auschwitz Barbara Wojnarowska-Gautier (nr 83638) i Jerzy Sawicki, prezes Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau.

Uroczystości pogrzebowe Zofii Posmysz w kościele NMP Wspomożenia Wiernych w Oświęcimiu

Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 r. w Krakowie. Pochodziła z rodziny kolejarskiej, za uczestnictwo w kompletach tajnego nauczania oraz kolportowaniu gazetek konspiracyjnych, Niemcy aresztowali ją w jej rodzinnym mieście wiosną 1942 r. – ojciec zginął rok później.

Przebywała w więzieniu przy ul. Montelupich, skąd 30 maja 1942 r. została deportowana do Auschwitz, otrzymując numer 7566. W obozie pełniła funkcję pisarki w magazynie żywnościowym i kuchni więźniarskiej. W styczniu 1945 r. ewakuowano ją do Ravensbrück i Neustadt-Glewe, gdzie doczekała  wyzwolenia 2 maja tegoż roku.

Po wojnie ukończyła polonistykę, zamieszkała w Warszawie, podejmując pracę w dziennikarstwie, potem związała się z działem literackim Polskiego Radia, napisała kilku książek o tematyce obozowej. Najbardziej znaną z nich to „Pasażerka”, na podstawie której Andrzej Munk zrealizował film pod tym samym tytułem.

Często przyjeżdżała do Oświęcimia, odwiedzając zwłaszcza tamtejszy Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, organizujący spotkania i dyskusje między młodzieżą z różnych krajów. Podczas tych spotkań budziła ogromny szacunek, a przede wszystkim dawała świadectwo prawdzie, czym był KL Auschwitz – Birkenau. Otrzymała tytuł Honorowej Obywatelki tego miasta.

Dwa lata temu prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Zofię Posmysz Orderem Orła Białego, najwyższym odznaczeniem nadawanym w Polsce.

Adam Cyra

Oświęcim, 16 sierpnia 2022 r.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *