Czy król Cyganów z Rumunii zginął KL Auschwitz ?

W tomie siódmym „Zapisów terroru”, zatytułowanym „Auschwitz – Birkenau. Ofiary zbrodniczej medycyny”, wydanym w 2019 roku przez Instytut Pileckiego w Warszawie, opublikowane zostało zeznanie b. więźnia Mieczysława Kiety (nr obozowy 59590) z dnia 26 listopada 1947 roku.

Mieczysław Kieta, którego miałem możność przed laty osobiście poznać, stwierdza w nim, że w KL Auschwitz zginął król Cyganów z Rumunii:

Jeśli chodzi o blok 20 to miał on swoją sławę. W nim znajdowało się laboratorium Klehra, gdzie odbywało się tzw. szpilowanie. Zaszpilowanych zostało 170-180 ludzi. Między nimi zginął król cygański z Rumunii. Fakt ten utkwił mi w pamięci, ponieważ człowiek ten miał 118 lat. Klehr ściągnął mnie wówczas do sali i posłał mnie po jego kartotekę, aby fakt ten sprawdzić. Potem zarządzono na bloku Sperre. Nie wolno było nikomu wychodzić. Liczba trupów była tak wielka, że specjalny wóz, rolwaga, zaprzężony w pielęgniarzy i pielęgniarki musiał ciągle nawracać.

Jeśli udałoby się odnaleźć dokumenty obozowe na temat tego króla Cyganów i potwierdzić ten fakt, to byłby on najstarszym więźniem, który zginął w KL Auschwitz.

Zobacz: Czy król polskich Cyganów był więźniem KL Auschwitz ?

Adam Cyra

Oświęcim, 2 lutego 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *