Jeszcze raz o „Tajemnicy z Auschwitz”

Na temat tej rzekomej tajemnicy Cezary Lis napisał na swoim blogu www.cezarylis.pl recenzję, z którą warto zapoznać się:

Jednym z bohaterów II wojny światowej na terenach, którymi się zajmuję był Florian Budniak ps. „Andrzej”. Jego postać i bohaterskie czyny opisuję w kilku moich książkach. Zbulwersowany tym, jak został przedstawiony w książce „Tajemnica u Auschwitz” zdecydowałem się napisać swoją recenzję. Odnalazłem żyjącą rodzinę Floriana Budniaka, która również oburzona była treścią tej książki. Z wnukiem bohatera i jego rodziną w marcu 2020 roku pojechaliśmy do Muzeum Auschwitz i do Kobiel Wielkich, by prostować fałsze zamieszczone w książce.

Istnieje od jakiegoś czasu tendencja u piszących na temat drugiej wojny światowej dziennikarzy, pisarzy i historyków, by negować lub deprecjonować zasługi Polaków, uczestników wojny. Przykładem niech będzie książka „Obłęd 44” o Powstańcach Warszawskich, książka „Bandyci z AK” o wykonawcach wyroków Państwa Podziemnego na zdrajcach. Autorom chodzi o to, by obdzierać z zasług i heroizmu walczących Polaków, a pokazywać przyzwoitość i dylematy katów i zbrodniarzy. Aby z bohaterów robić tchórzy a z oprawców ofiary. Niestety w tę tendencję wpisuje się książka Niny Majewskiej-Brown „Tajemnica z Auschwitz – prawdziwa historia”. Opowiada historię obozowych przeżyć Stefanii Budniak, żony słynnego dowódcy oddziału partyzanckiego ziemi radomszczańskiej Floriana Budniaka ps. „Andrzej”. Trafiła do KL Auschwitz w wyniku aresztowania w leśniczówce w Kobielach Wielkich jako zakładniczka, gdyż Gestapowcom nie udało się ująć poszukiwanego „Andrzeja”, ukrytego w tym czasie w domowej skrytce.

Czytaj więcej: „Tajemnica z Auschwitz” – recenzja książki

Poprzednio o tej książce pisałem również na moim blogu w tekście: „Tajemnica Auschwitz. Prawdziwa historia” – fakty i mity

Zapraszam serdecznie do lektury tekstów zamieszczonych w powyższych linkach oraz do oglądnięcia pokazu multimedialnego „Florian Antoni Budniak”.

Adam Cyra

Oświęcim, 29 stycznia 2021 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *