Pamięci Żydów olkuskich

W tekście o zagładzie Żydów, zamieszczonym na stronie Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu – polecam lekturę, znajduje się link z artykułem o uroczystości na terenie byłego KL Auschwitz II-Birkenau.

Jest on  umieszczony  – obok zdjęcia jak prof. Michał Ostrowski z Olkusza składa wieniec od Burmistrza tego miasta – przy trzech tablicach kamiennych w Brzezince w miejscu, gdzie siedemdziesiąt osiem temu zginęli Żydzi olkuscy.

Uroczystość z udziałem olkuskiej delegacji, reprezentującej mieszkańców i Burmistrza Olkusza Romana Piaśnika oraz Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau oddział miejski odbyła się w dniu 13 czerwca 2020 roku. Ponadto uroczystości poświęcone tej tragicznej rocznicy odbyły się także w Olkuszu.

Był to dzień 78. rocznicy pierwszego z dwóch transportów Żydów olkuskich – dzieci, kobiet i mężczyzn, których zabitych cyklonem B w pierwszej, przystosowanej do tego celu komorze gazowej, działającej na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego w Brzezince.

W miejscu, gdzie stał tzw. Czerwony domek, czyli dom pozostały po jednym z mieszkańców wysiedlonej wsi Brzezinka, przystosowany do masowego mordowania ludzi cyklonem B – delegacje z Olkusza i TOnO złożyły kwiaty i chwilą ciszy uczciły pamięć ofiar.

Adam Cyra

Oświęcim, 15 czerwca 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *