Geniusze polskiej myśli konstrukcyjnej

Tadeusz Tański (1892-1941)

W dniu 4 października 2019 r. w Puszczy Mariańskiej odbyły się uroczystości upamiętniające dwóch  wybitnych  polskich konstruktorów  (kliknij).

Na grobie Czesława Tańskiego została umieszczona nowa tablica pamiątkowa wraz z epitafium dla Jego syna Tadeusza, który zginął w KL Auschwitz, mając niespełna pięćdziesiąt lat.

Jego jego prochy po spaleniu ciała w krematorium obozowym zostały rozsypane w nieznanym miejscu.

Czesław Tański był pionierem polskiego lotnictwa oraz twórcą pierwszego polskiego szybowca i samolotu, skonstruowanych  przed wybuchem pierwszej wojny światowej.

W tym czasie jego syn Tadeusz Tański studiował w Szkole Elektrycznej w Paryżu, zajmując się  następnie konstrukcją dla firm francuskich i brytyjskich silników lotniczych.

W 1919 r. powrócił do Polski i rozpoczął pracę w Sekcji Samochodowej Ministerstwa Spraw Wojskowych. Rok później skonstruował pierwszy polski samochód pancerny. Samochody te wzięły udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 r.

W okresie międzywojennym tworzył pierwsze samochody całkowicie polskiej konstrukcji. W jednym z nich zarówno silnik, jak i cały samochód mogły być zmontowane prawie za pomocą jednego klucza płaskiego. Pierwszy egzemplarz tego modelu nabył prezydent RP Ignacy Mościcki.

Po klęsce w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną. Latem 1940 r. został aresztowany przez Niemców w ramach „akcji AB” i potem wywieziony z więzienia na Pawiaku do KL Auschwitz,  gdzie zginął kilka tygodni później  23 marca 1941 r.

Obecnie o życiu i niezwykłych osiągnięciach Tadeusza Tańskiego realizowany jest film dokumentalny dla Telewizji Polskiej.

Adam Cyra

Oświęcim, 30 września 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *