W dniu 24 października 2014 r. odszedł na wieczną wartę Romuald Rodziewicz „Roman”, ostatni żołnierz majora Henryka Dobrzańskiego ps „Hubal”. Był rezydentem Domu Opieki „Jasna Góra” w Huddersfield (Wielka Brytania). Zmarł w wieku 101 lat. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się 6 listopada w kościele polskim w Huddersfield. Zmarły pragnął, aby pochowany został w Anielinie koło Opoczna – w miejscowości, gdzie zginął major „Hubal”.
Romuald Rodziewicz przeszedł cały bojowy szlak Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego, od Puszczy Augustowskiej aż do Anielina, gdzie 30 kwietnia 1940 r. bohaterska śmierć „Hubala” zakończyła epopeję jego żołnierzy. Ich losy przedstawił po wojnie Melchior Wańkowicz w głośnej książce, zatytułowanej „Hubalczycy”.
Przez szeregi tego Oddziału, którym dowodził major Henryk Dobrzański, przeszło kilkuset żołnierzy i oficerów, którzy w dużej mierze zasili potem szeregi ZWZ/AK, głównie okręg łódzki.
Część żołnierzy oddziału majora „Hubala” po jego rozwiązaniu została potem aresztowana przez hitlerowców, a następnie wywieziona głównie do KL Auschwitz. Tylko część z nich przeżyła pobyt w tym obozie i doczekała wyzwolenia.
W oświęcimskim obozie, co potwierdza Muzeum Auschwitz-Birkenau, więziono kilkudziesięciu hubalczyków. Więźniarskie fotografie kilkunastu z nich są zachowane w zbiorach archiwalnych Muzeum Auschwitz-Birkenau, a także listy obozowe niektórych hubalczyków pisane przez nich do rodzin.
Romuald Rodziewicz był także więźniem KL Auschwitz. W obozie tym osadzono go 4 grudnia 1943 r., oznaczając numerem obozowym 165642. Później przeniesiony został do Buchenwaldu i ostatecznie wolność odzyskał dopiero w okolicach Salzburga 5 maja 1945 r.
Po wojnie, jako żołnierz II Korpusu Polskiego, generała Władysława Andersa, został przeniesiony do Anglii. Tam zdemobilizowano i na stałe osiadł w tym kraju, gdzie rozpoczął pracę zawodową i założył rodzinę. Pracował jako hutnik, górnik i tokarz. Nigdy nie utracił kontaktu z Ojczyzną i dopóki starczyło sił prawie w każdym roku odwiedzał Polskę, spotykając się z młodzieżą szkół noszących imię majora „Hubala”.
W 2003 r. odznaczony został Orderem Polonia Restituta, a w 2009 r., mając stopień wojskowy kapitana, otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Obydwa odznaczenia nadano mu za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Obszerny biogram Romualda Rodziewicza, jescze za jego życia, opublikował Jerzy Dębski w książce „Kadra dowódcza SZP-ZWZ-AK w Konzentrationslager Auschwitz 1940-1945”, Katowice-Oświęcim 2009.
Zobacz:
http://www.majorhubal.pl/index.php?dzial=aktualnosci_pokaz&id=42
http://www.majorhubal.pl/pliki/Hubalczycy_z_Oswiecimia_.pdf
http://www.majorhubal.pl/index.php?dzial=aktualnosci_pokaz&id=215
Hubalczycy na pomniku w Olkuszu
Adam Cyra
Oświęcim, dnia 29 października 2014 r.
[…] Na moim blogu są zamieszczone dwa wpisy, zatytułowane: „Hubalczycy na pomniku w Olkuszu” i „Odszedł ostatni żołnierz „Hubala”. […]