“Cichociemni 2014”

W dniu 9 kwietnia 2014 r. w Powiatowym Zespole Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasieńskiego w Oświęcimiu został przeprowadzony IV Powiatowy Konkurs Historyczno-Sportowo-Obronny “Cichociemni 2014”. Podobnie jak w poprzednich edycjach tego konkursu, tym razem również jego pomysłodawcami i organizatorami byli: Adam Kurzyński – nauczyciel historii i Paweł Zieliński – nauczyciel wychowania fizycznego. Konkurs odbył się pod patronatem Starostwa Powiatowego i Ligi Obrony Kraju w Oświęcimiu.

← Zaproszonych gości i młodzież uczestniczącą w konkursie przywitała Grażyna Gawłowska, dyrektor Powiatowego Zespołu Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasieńskiego w Oświęcimiu.

Uczestnikami konkursu byli uczniowie gimnazjów z powiatu oświęcimskiego. Młodzież biorąca udział w konkursie rozwiązywała test historyczny, oparty na wiadomościach uzyskanych z książki Adama Cyry, zatytułowanej „Spadochroniarz „Urban”.

Przedstawione są w niej losy cichociemnego, por. Stefana Jasieńskiego, działającego w drugiej połowie 1944 r. pod Oświęcimiem. Jego zadaniem było rozpoznanie środków ogniowych i liczebności załogi SS w KL Auschwitz, co miało służyć jako podstawa do opracowania planu uwolnienia więźniów tego obozu. Por. Stefan Jasieński, ciężko ranny w Malcu w nocy z 28 na 29 września tegoż roku, został schwytany przez żandarmów niemieckich i przewieziony do KL Auschwitz, gdzie zginął w niewyjaśnionych okolicznościach w pierwszych dniach stycznia 1945 r.

Prof. Paweł Zieliński (z lewej), dyrektor Grażyna Gawłowska i prof. Adam Kurzyński
Prof. Paweł Zieliński (z lewej), dyrektor Grażyna Gawłowska i prof. Adam Kurzyński

Gośćmi specjalnymi konkursu byli: Adam Cyra – starszy kustosz Muzeum Auschwitz-Birkenau i Marek Księżarczyk – prezes oświęcimskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem oraz Zbigniew Szczerbowski – prezes Ligi Obrony Kraju w Oświęcimiu.

↑ Podczas uroczystego otwarcia konkursu – Grażyna Gawłowska, dyrektor Powiatowego Zespołu Nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. por. Stefana Jasieńskiego w Oświęcimiu, podarowała Adamowi Cyrze obraz przedstawiający rotmistrza Witolda Pileckiego, którego autorem jest absolwent tej szkoły Arkadiusz Klimek, znany rysownik komiksów o tematyce wojennej i obozowej.

Każda ze szkolnych drużyn musiała również wykazać się umiejętnościami strzeleckimi oraz sprawnością fizyczną na sali gimnastycznej, wykonując m.in. skłony w przód z dotykaniem piłką dolnego szczebla drabinki, bieg pomiędzy rozstawionymi tyczkami, przewrót w przód na materacu oraz przejście po równoważni, którą stanowiła odwrócona ławeczka gimnastyczna, a także naprzemianstronne przeskoki obunóż wzdłuż ławeczki.

W konkursie wzięły udział drużyny z dziesięciu gimnazjów. Każdy z zespołów wystąpił w czteroosobowym składzie: dwóch uczniów i dwie uczennice. W klasyfikacji drużynowej zwyciężyło Gimnazjum Nr 2 w Brzeszczach w składzie: Marcelina Żak, Agnieszka Okulanis, Adam Szromek, Kacper Kojm; drugie miejsce zajęło Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego w Oświęcimiu; trzecie miejsce uzyskało Gimnazjum Gminne w Rajsku.

Wśród chłopców indywidualnie najlepszymi byli: Kacper Kojm (Gimnazjum Nr 2 – Brzeszcze/, Konrad Seremet (Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego – Oświęcim) oraz Wojciech Kulak (Gimnazjum Gminne – Rajsko), natomiast wśród dziewcząt triumfowały: Agnieszka Okulanis (Gimnazjum Nr 2 – Brzeszcze), przed Barbarą Ślusarczyk (Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego – Oświęcim) oraz Katarzyną Zając (Gimnazjum Gminne – Rajsko).

Wyróżnionym trzem pierwszym drużynom wręczono puchary, uczestnicy konkursu otrzymali także dyplomy i nagrody książkowe. Organizatorzy tego cieszącego się dużą popularnością konkursu, zapraszają za rok młodzież gimnazjalną do udziału w jego piątej edycji.

Adam Cyra

Oświęcim, dnia 12 kwietnia 2014 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *