Grób nie będzie już bezimienny

W dniu 26 stycznia 2014 r., w przeddzień drugiej rocznicy śmierci Kazimierza Smolenia, działacze Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem odwiedzili jego bezimienny grób na cmentarzu w Chorzowie Starym, na którym złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicze. Ponadto umieścili na grobie przygotowaną wcześniej tabliczkę, z informacją – kto w nim jest pochowany.

Kazimierz Smoleń (1920-2012)
Kazimierz Smoleń (1920-2012)

Kazimierz Smoleń był więźniem niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen oraz przez trzydzieści pięć lat długoletnim dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu do 1990 r. Zmarł w Oświęcimiu 27 stycznia 2012 r., dokładnie w 67. rocznicę wyzwolenia KL Auschwitz.

Po raz pierwszy odwiedziłem Jego grób 27 lipca 2013 r. wraz z Przemysławem Bibikiem, autorem pracy magisterskiej o Kazimierzu Smoleniu, która zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, ogłoszonym przez Instytut Pamięci Narodowej. Rozstrzygnięcie i podanie wyników konkursu nastąpiło w połowie styczniu 2012 r. W rok później, w pierwszą rocznicę śmierci Kazimierza Smolenia, praca ta nieco skrócona została opublikowana w „Zeszytach Chorzowskich” nr 13.

Ku naszemu zaskoczeniu grobu tego nie mogliśmy wówczas odnaleźć, ponieważ nie było na nim żadnego napisu, informującego o miejscu wiecznego spoczynku Kazimierza Smolenia. Wreszcie udało się nam zlokalizować grób Jego matki, śp. Heleny Smoleń, na miejscu którego została złożona do chorzowskiej ziemi urna z prochami Jej syna, śp. Kazimierza Smolenia.

Grób Matki i Syna jest w nienajlepszym stanie. Wprawdzie na pomniku widnieje napis, że w nim jest pochowana Helena Smoleń, zmarła w 1960 r., lecz nie ma żadnego napisu, informującego o tym, że później w tym grobie został także pochowany Kazimierz Smoleń, którego pogrzeb odbył się 4 lutego 2012 r.

Po raz pierwszy, odwiedzając pół roku temu grób Kazimierza Smolenia, zapaliliśmy na nim znicz, mając nadzieję, że znajdzie się tu wkrótce stosowny napis, przypominający o tym, że do tego grobu została złożona także urna z prochami Kazimierza Smolenia, o którym ze względu na Jego zasługi zapomnieć nie można.

Ponownie odwiedziliśmy grób Kazimierza Smolenia w ubiegłym roku przed Świętami Bożego Narodzenia, zapalając na nim znicz w kształcie choinki w dniu 16 grudnia 2013 r.

 

Obecnie działacze Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, umieszczając na grobie wspomnianą powyżej tabliczkę, przyczynili się do tego, że grób Kazimierza Smolenia nie będzie już bezimienny.

Adam Cyra
Oświęcim, dnia 26 stycznia 2014 r.

Zobacz również:

Kazimierz Smoleń (1920-2012)

Komentarze 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *