W dniu 2 sierpnia 2013 r. wyjeżdżam z Katowic do Miednoje koło Tweru w Rosji. Przed wyjazdem odwiedzam Pomnik usytuowany niedaleko placu Andrzeja w Katowicach.
Jadę przez Litwę i Łotwę, a potem już przez tereny Rosji w kierunku Miednoje. Jest to wieś położona około 200 km na północny zachód od Moskwy, gdzie przed drugą wojną światową znajdował się ośrodek wypoczynkowy NKWD.
Dzisiaj w Miednoje znajduje się Polski Cmentarz Wojenny, wzniesiony w latach 1999–2000 z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na cmentarzu, o łącznej powierzchni około 1,7 ha, znajduje się 25 zbiorowych mogił ponad 6300 polskich jeńców obozu specjalnego w Ostaszkowie, zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w piwnicach Obwodowego Zarządu NKWD w Kalininie (obecnie Twer).
Cmentarz jest dostępny dla odwiedzających. Każdy z zamordowanych posiada tabliczkę z imieniem, datą urodzenia, miastem pochodzenia, miejscem pracy lub służby w czasie aresztowania oraz rokiem śmierci – 1940.
Wokół Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje znajduje się ścieżka dla pieszych. Na każdej z 25 mogił zamordowanych Polaków jest postawiony krzyż.
Z Miednoje kontynuuję podróż do Moskwy, gdzie pod murem kremlowskim spoczywają szczątki Józefa Stalina, odpowiedzialnego za zbrodnię popełnioną na Polakach w Miednoje.
Odwiedzam jego grób, na którym dostrzegam wiązanki kwiatów.
Adam Cyra
Oświęcim, dnia 17 sierpnia 2013 r.