Z Katowic przez Miednoje do Moskwy

W dniu 2 sierpnia 2013 r. wyjeżdżam z Katowic do Miednoje koło Tweru w Rosji. Przed wyjazdem odwiedzam Pomnik usytuowany niedaleko placu Andrzeja w Katowicach.

Pomnik w Katowicach
Pomnik w Katowicach

Jadę przez Litwę i Łotwę, a potem już przez tereny Rosji w kierunku Miednoje. Jest to wieś położona około 200 km na północny zachód od Moskwy, gdzie przed drugą wojną światową znajdował się ośrodek wypoczynkowy NKWD.

Dzisiaj w Miednoje znajduje się Polski Cmentarz Wojenny, wzniesiony w latach 1999–2000 z inicjatywy Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Na cmentarzu, o łącznej powierzchni około 1,7  ha, znajduje się 25 zbiorowych mogił ponad 6300 polskich jeńców obozu specjalnego w Ostaszkowie, zamordowanych w 1940 r. przez NKWD w piwnicach Obwodowego Zarządu NKWD w Kalininie (obecnie Twer).

Cmentarz jest dostępny dla odwiedzających. Każdy z zamordowanych posiada tabliczkę z imieniem, datą urodzenia, miastem pochodzenia, miejscem pracy lub służby w czasie aresztowania oraz rokiem śmierci – 1940.

Wokół Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje  znajduje się ścieżka dla pieszych. Na każdej z 25 mogił zamordowanych Polaków jest postawiony krzyż.

Z Miednoje kontynuuję podróż do Moskwy, gdzie pod murem kremlowskim spoczywają szczątki Józefa Stalina, odpowiedzialnego za zbrodnię popełnioną na Polakach w Miednoje.

Grób Józefa Stalina w Moskwie
Grób Józefa Stalina w Moskwie

Odwiedzam jego grób, na którym dostrzegam wiązanki kwiatów.

Adam Cyra
Oświęcim, dnia 17 sierpnia 2013 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *