Ucieczka Mariana Mykały z KL Auschwitz

Siedemdziesiąt lat temu, 13 czerwca 1942 r., uciekło z KL Auschwitz trzech więźniów. Obezwładnili oni i zabili na terenie Klucznikowic, pilnującego ich esesmana, kiedy pracowali poza obozem nad rzeką Sołą, w pewnym oddaleniu od swojego komanda. Jednym z uciekinierów byłstudent Marian Mykała (nr obozowy 1363).

Marian Mykała, zdjęcie wykonane przez obozowe gestapo
Marian Mykała, zdjęcie wykonane przez obozowe gestapo

Marian Mykała urodził się 14 lutego 1920 r. w Proszowicach. Później rodzina Mykałów przeniosła się z Proszowic do Jęzora koło Sosnowca. Marian studiował w Krakowie, gdzie w pierwszej połowie 1940 r. został aresztowany przez gestapo i umieszczony w więzieniu Montelupich, skąd w transporcie liczącym 65 więźniów, 18 lipca tegoż roku, został przywieziony do KL Auschwitz. Ucieczka z obozu, w której uczestniczył prawie dwa lata później wraz z dwoma innymi więźniami Polakami, miała nie tylko dramatyczny przebieg, lecz również tragiczne następstwa. Uciekinierzy przedostali się do okupowanego Krakowa, a następnie Marian Mykała udał się w rodzinne strony do Proszowic, gdzie miał nawiązać kontakt z miejscową konspiracją. Latem1944 r. podobno został rozstrzelany wraz z matką Zofią podczas egzekucji dokonanej przez Niemców w lesie w Koniuszy koło Proszowic.

Wkrótce po ucieczce, w rodzinnym domu Mariana w Jęzorze koło Sosnowca, aresztowani zostali członkowie jego najbliższej rodziny (ojciec i siostra). Byli to: Franciszek Mykała i Leokadia Mykała, których rozstrzelano pod Ścianą Straceń na dziedzińcu bloku nr 11 w dniu 17 sierpnia 1942 r., chociaż istnieje również przypuszczenie, że nie zostali rozstrzelani, lecz powieszeni po apelu wieczornym przed kuchnią obozową.

W archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu są przechowywane: zdjęcie obozowe Mariana Mykały oraz akty zgonów Franciszka Mykały i Leokadii Mykały.

Adam Cyra
Oświęcim
Zobacz:
Uciekł z KL Auschwitz, aby zginąć w rodzinnych stronach

Komentarze 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *