Wyróżnienie dla oświęcimianina

W dniu 4 marca 2008 r. w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu odbyła się niecodzienna uroczystość. Jej bohaterem był oświecimianin Marek Księżarczyk, który został uhonorowany francuskim odznaczeniem Złotym Medalem Gwiazdy Obywatelskiej.

Pasją Marka Księżarczyka jest historia KL Auschwitz-Birkenau i działalność na rzecz upamiętnienia śladów tej tragicznej przeszłości na Ziemi Oswiecimskiej. Jest on zasłużonym działaczem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem, pełniąc w tej organizacji funkcję członka Zarzadu Głównego oraz wiceprezesa Oddziału Miejskiego TOnO w Oświecimiu.

Dzięki jego staraniom m.in. odsłonięto tablice pamiątkowe w nastepujących miejscach: bunt i masakra karnej kompanii, złożonej z Żydówek francuskich, w Budach; teren “Gemeinschafstlagru” w pobliżu dworca kolejowego w Oświecimiu, gdzie przebywali robotnicy przymusowi, pracujący przy rozbudowie obozu; upamiętnienie podobozów w Babicach i Harmężach oraz tablica na murze cmentarza parafialnego w Oświęcimiu, upamiętniająca jeńców angielskich tam pochowanych.

Złoty medal
Złoty medal

Marek Księżarczyk, działając w Towarzystwie Opieki nad Oświemiem, spotyka się z byłymi więźniami KL Auschwitz, organizuje wystawy, a także przyjazdy młodzieży francuskiej, chcącej zapoznać się z terenem i ekspozycjami Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Na wniosek francuskiej organizacji “AMFA”, zajmującej się upamietnianiem ofiar niemieckich nazistowskich obozów, kapituła Stowarzyszenia Narodowego Gwiazdy Obywatelskiej przyznała Markowi Księżarczykowi zaszczytne wyróżnienie – Złoty Medal Gwiazdy Obywatelskiej.

Wspomniana uroczystość wręczenia tego odznaczenia Markowi Księżarczykowi zgromadziła w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświecimiu, oprócz przyjaciół i licznych gości z Francji, działaczy Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem oraz dyrekcję i pracowników Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Odznaczenie Gwiazdy Obywatelskiej jest przyznawane od 1932 r. ludziom, oddanym sprawom, bez których zaangażowania i determinacji nie ujrzałyby światła dziennego – powiedział podczas uroczystosci Serge Guillemot, prezes Stowarzyszenia Narodowego Gwiazdy Obywatelskiej.

W Polsce odznaczenie to posiadają nieliczne osoby. Jeszcze jedną z nich jest obecnie Marek Księżarczyk.

Adam Cyra
Oświęcim, 5 marca 2008 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *