Film ”Uciekinier”

W ubiegłym roku skromna premiera dokumentalnego filmu „Uciekinier” w sali kinowej Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu nie wzbudziła większego zainteresowania. Obecnie „Uciekinier”, dokumentalny film Marka Tomasza Pawłowskiego, pokazujący niezwykłe losy Kazimierza Piechowskiego – jedynego żyjącego uczestnika najsłynniejszej i najbardziej brawurowej ucieczki z KL Auschwitz, jest coraz bardziej znany w świecie.

Kazimierz Piechowski, mający dzisiaj osiemdziesiąt osiem lat, kiedyś jako numer obozowy 913, dokładnie po dwóch latach pobytu za drutami KL Auschwitz, 20 czerwca 1942 r. uciekł wraz z trzema więźniami wykradzionym autem esesmańskim, z wykradzioną bronią i w wykradzionych mundurach SS.

Film "Uciekinier"
Film "Uciekinier"

Historia tej nieprawdopodobnej ucieczki z KL Auschwitz wzbudza niezwykle gorące reakcje widzów. Jeden z nich powiedział:

Całkiem przypadkowo obejrzałem film „Uciekinier”. TVP1 wyświetliła go w nocy. Niesamowite sceny i rekonstrukcja zdarzeń zrobiły na mnie ogromne wrażenie. Film pokazuje, jak dużo może znieść człowiek. Brak mi słów. Chciałbym poznać osobiście Kazimierza Piechowskiego i uścisnąć mu dłoń

Bohater filmu przeżył w niemieckim nazistowskim obozie w Oświęcimiu piekło – był świadkiem ludobójstwa. Po udanej ucieczce z KL Auschwitz walczył w oddziale partyzanckim Armii Krajowej, za co po wojnie był sądzony i spędził osiem lat w stalinowskich więzieniach.

Po odzyskaniu wolności pracował w Stoczni Gdańskiej, gdzie doczekał się powstania „Solidarności” w 1980 r, a po przejściu na emeryturę i po przemianach politycznych w 1989 r. zaczął realizować marzenia całego życia – podróże po świecie. Do dziś Kazimierz Piechowski zwiedził z żoną prawie sześćdziesiąt krajów świata na wszystkich kontynentach.

Dotychczas film „Uciekinier” miał dwadzieścia dziewięć pokazów kinowych, festiwalowych i emisji telewizyjnych. Oglądali go m.in. polscy parlamentarzyści w sejmie, zdobył nagrodę publiczności w Krakowie, a także jego pokaz został zorganizowany w Szwedzkiej Akademii Filmowej w Sztokholmie. Niemiecka stacja telewizyjna WDR zdecydowała się już zakupić „Uciekiniera”. Podobne zamiary ma telewizja ukraińska. Film ten w marcu br. otworzy również Festiwal Filmowy w Ankarze.

Przed kilkunastoma dniami „Uciekinier” został wyróżniony Bronze World Medal na prestiżowym festiwalu produkcji telewizyjnej New York Festiwals, którego gala rozdania nagród odbyła się 1 lutego 2008 r. w Nowym Jorku.

Adam Cyra
Oświęcim, 21 lutego 2008 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *