Martyrologia leśników polskich w latach 1939-1945

Księga Pamięci leśników deportowanych do KL Auschwitz w latach 1940-1944” to cenna publikacja, która co dopiero ukazała się drukiem.

Znajdują się w niej nazwiska ponad dwustu polskich leśników deportowanych do KL Auschwitz. Większość z nich zginęła w tym lub innych obozach koncentracyjnych, do których potem zostali przeniesieni.

Leśnicy byli także wśród członków konpiracji wojskowej w obozie oświęcimskim, utworzonej przez rotmistrza Witolda Pileckiego.

Jego ojciec, Julian Pilecki, był absolwentem Instytutu Leśnego w Petersburgu i przez długie lata pracował jako nadleśniczy na terenie Karelii, położonej przy granicy z Finlandią, na krańcach imperium carskiego.

Blisko dwadzieścia nazwisk leśników więzionych w KL Auschwitz dodatkowo ustalił syn byłego więźnia rozstrzelanego pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu bloku nr 11,  Jerzy Klistała z Bielska-Białej, który udostępnił mi i przesłał ten wykaz do publikacji (kliknij).

Autor opracował go na podstawie różnych swoich książek, przedstawiając w nim martyrologię około stu leśników, pochodzącycych głównie ze Śląska Cieszyńskiego i Zaolzia.

Warto także zapoznać się z wykazem leśników, opracowanym przez bieszczadzkiego leśnika Edwarda Orłowskiego z Komańczy.

Lektura wymienionych w tym tekście opracowań jest wstrząsająca, dotyczy to szczególnie Wołynia.

Zobacz: “Tajemnica z Auschwitz. Prawdziwa historia” – fakty i mity

Adam Cyra

Oświęcim, 1 grudnia 2020 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *