Drugie spotkanie z cyklu „Przeżyliśmy Auschwitz…” zostało zaplanowane na 12 marca 2015 roku. Gościem Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie będzie Kazimierz Albin.
Na to niezwykłe spotkanie zaprasza Koło Naukowe Historyków Studentów UJ.
Kazimierz Albin aresztowany został na początku 1940 roku i wywieziony z więzienia w Tarnowie do KL Auschwitz w pierwszym transporcie polskich więźniów politycznych. W obozie oświęcimskim oznaczono go numerem 118. Więziony był wraz z bratem Mieczysławem (nr obozowy 116), a po jego ucieczce więźniarkami KL Auschwirz stały się również jego matka i siostra, które przywieziono do obozu w odwet za ucieczkę syna i brata.
Siedemdzisiąt dwa lata temu, w dniu 27 lutego 1943 roku, uciekł wraz z sześcioma innymi więźniami z KL Auschwitz.
Ukrywał się w Krakowie pod zmienionym nazwiskiem i działał w konspiracji Armii Krajowej. Pełnił tam funkcję szefa dywersji bojowej III Odcinka Komendy Obwodu Kraków — Miasto Armii Krajowej.
Spotkanie zostanie połączone z promocją dwóch książek Kazimierza Albina, zatytułowanych „List gończy. Historia mojej ucieczki z Oświęcimia i działalności w konspiracji”, Warszawa 1996 oraz „Postscriptum. Losy powojenne i powrót do Auschwitz”, Oświęcim 2013.
Po spotkaniu będzie możliwość zakupienia tych pozycji i zdobycia autografu Autora, który w tym roku ukończy dziewięćdziesiąt trzy lata. Z tym więźniem i uciekinierem z KL Auschwitz zamierza w Krakowie spotkać się ponad trzy tysiące osób.
W związku z dużą ilością chętnych do uczestnictwa w tym spotkaniu odbędzie się ono nie w Auli Tischnera przy ulicy Gołębiej 13, lecz Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ulicy Krupniczej 33.
Kazimierz Albin jest Honorowym Prezesem Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o KL Auschwitz. Położył duże zasługi w przypomnieniu i przywróceniu postaci rotmistrza Witolda Pileckiego na karty historii, o którym dzisiaj są nawet śpiewane piosenki.
Ten niezwykły świadek historii w tym roku uczestniczył, zabierając głos, w obchodach 70. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz – zobacz video.
————————————————————————————————————————————————
Kazimierz Albin – ur. 30 sierpnia 1922 roku w Krakowie; w styczniu 1940 roku aresztowany na terenie Słowacji przy próbie przedostania się do Wojska Polskiego we Francji.
Więziony m.in. w Muszynie, Nowym Sączu i Tarnowie, skąd przywieziony został do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 roku.
Czytaj więcej:
Z Kazimierzem Albinem rozmawia Maciej Foks.
Więzień, uciekinier, egzekutor, Biuletyn IPN Pamięć 2014 nr 2
————————————————————————————————————————————————
Adam Cyra
Oświęcim, dnia 25 lutego 2015 r.
Prawdziwe historie ułożone przez życie są fascynujące i mroczne zarazem, ale stanowią osobiste doświadczenie bohaterów.