Bezimienny grób Kazimierza Smolenia (1920-2012)

Zobacz  szczegóły (proszę kliknąć): Kazimierz Smoleń zmarł w Oświęcimiu 27 stycznia 2012 r. Był więźniem niemieckich, nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen oraz długoletnim dyrektorem Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu w latach 1955 – 1990.

W głębi widoczna wieża kościoła p.w. Św. Marii Magdaleny w Chorzowie
W głębi widoczna wieża kościoła p.w. Św. Marii Magdaleny w Chorzowie

Grób

Grób

Półtora roku później, 27 lipca 2013 r., odwiedziłem Jego grób, znajdujący się na cmentarzu w Chorzowie Starym, wraz z Przemysławem Bibikiem, autorem pracy magisterskiej o Kazimierzu Smoleniu, która zdobyła wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie na najlepsze prace magisterskie i doktorskie, ogłoszonym przez Instytut Pamięci Narodowej. Rozstrzygnięcie i podanie wyniików konkursu nastąpiło w połowie styczniu 2012 r. W rok później praca ta nieco skrócona została opublikowana w “Zeszytach Chorzowskich” nr 13.

Ku naszemu zaskoczeniu grobu tego nie mogliśmy odnaleźć, ponieważ nie ma na nim żadnego napisu, informującego o miejscu wiecznego spoczynku Kazimierza Smolenia.

 

Wreszcie udało się nam zlokalizować grób Jego matki, śp. Heleny Smoleń, na miejscu którego została złożona do chorzowskiej ziemi urna z prochami śp. Kazimierza Smolenia.

Grób Matki i Syna jest w nienajlepszym stanie. Wprawdzie na pomniku widnieje napis, że w nim jest pochowana Helena Smoleń, zmarła w 1960 r., lecz nie ma żadnego napisu, informującego o tym, że później w tym miejscu odbył się pogrzeb Kazimierza Smolenia 4 lutego 2012 r.

Zapaliliśmy na pomniku znicz, mając nadzieję, że znajdzie się tu wkrótce stosowny napis, przypominający o tym, że do tego grobu została złożona także urna z prochami Kazimierza Smolenia, o którym ze względu na Jego zasługi zapomnieć nie można.

Ponownie odwiedziliśmy grób Kazimierza Smolenia w dniu 16 grudnia 2013 r., zapalając na nim znicz w kształcie choinki.

Adam Cyra

Oświęcim, dnia 29 lipca 2013 r.

Komentarze 1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *