Tragiczna historia rodziny Wąsików z Radomia tematem na film

Po ukazaniu się na moim blogu tekstu „Zginął w Powstaniu Warszawskim”, otrzymałem interesujące informacje od Pana Romana Czerwińskiego, który jest wnukiem Krystyny Bielskiej, siostry Henryka Wąsika, uciekiniera z KL Auschwitz, poległego podczas walk powstańczych w Warszawie.

Henryk Wąsik (nr 17465), pracował w obozowej kartoflarni, a następnie w kuchni dla esesmanów. Tragiczny los, jaki spotkał Henryka Wąsika i wszystkich jego bliskich, zasługuje na szczególną uwagę. Rodzinę Wąsików (rodzice i sześcioro rodzeństwa) aresztowano w Radomiu 8 kwietnia 1941 roku za działalność konspiracyjną.

O ich dalszych losach informacje przekazał mi Pan Roman Czerwiński:

Wojenne losy mojej rodziny są na tyle nietuzinkowe ( o ile można w taki sposób nazwać tragedie ludzkie z tamtych czasów), które należałoby utrwalić. Nie ukrywam, że Pana blog i wpis o bracie mojej babci Henryku tylko wzmógł we mnie chęć działania, który znalazłem w poniedziałkowy wieczór, kiedy  „wyguglowałem”: Henryk Wąsik Auschwitz, co stało się katalizatorem do mojego działania.

Henryk Wąsik, zdjęcie wykonane przez obozowe gestapo

Moja siostra jest filmowcem, operatorem i reżyserem filmów dokumentalnych, blisko współpracują z Ośrodkiem Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Razem będziemy myśleć nad formatem opowieści o losach rodziny. Mam do Pana pytanie: Czy gdyby myśli przerodziły się w czyn mógłbym prosić o fachową pomoc dotyczącą obozu Auschwitz (…) ?

Uważam, że moje pokolenie (mam 35 lat) i młodsze bardzo mocno kuleje jak chodzi o pamięć o tych czasach, a w szczególności chyba nie bardzo rozumie, że decyzje podejmowane przez pokolenie wojenne były trudniejsze niż wybór bułek w Lidlu lub Biedronce.

Podaję dane na temat mojej Rodziny:

Jerzy Bielski – ojciec dziadka zamordowany w zamku w Lublinie przez gestapo,

Janina Bielska – matka dziadka, obóz Ravensbrück, przywieziona 23.09.1941 r.,  numer 7923,

Jadwiga Bielska – siostra dziadka, obóz w Ravensbrück, przywieziona 23.09.1941 r., numer 7922,

Michał Wąsik – ojciec babci, obóz Auschwitz, przywieziony 30.06.1941 r., numer 17459,

Jadwiga Wąsik – mama babci, obóz w Ravensbrück,  przywieziona 03.08.1941 r.,

Wiesława Wąsik – siostra babci, obóz w Ravensbrück, przywieziona 03.08.1941 r., numer 6683,

Bronisława Wąsik – siostra babci, obóz w Ravensbrück, przywieziona 03.08.1941 r., numer 6684,

Helena Gadomska, z d. Wąsik- siostra babci, obóz w Ravensbrück, przywieziona 03.08.1941 r., numer 6671,

Wanda Wąsik – siostra babci, obóz w Ravensbrück, przywieziona 03.08.1941 r.,  numer 6685,

Henryk Wąsik – brat babci, obóz Auschwitz, przywieziony 30.06.1941 r.,  numer 17465,

Babcia Krysia – Stanisława Bielska,  z d. Wąsik- więzienie Radom – miała zaledwie 14 lat.

W załączeniu przesyłam Panu skany, będące stronami z książki „Kompania B 1 Pułku AK „Baszta” 1939-1944  (praca zbiorowa)”.

Znajdują się na nich ciekawe informacje dotyczące mojego Dziadka Janusza Bielskiego oraz mojej Babci Krystyny Bielskiej,  z d. Wąsik i jej brata Henryka, a także relacja mojej Babci, dotycząca ucieczki j Henryka z KL Auschwitz, jak również aresztowania rodziny Wąsików w Radomiu.

Zachęcam do lektury fragmentów powyższej książki „Kompania …”, które udostępnił mi Pan Roman Czerwiński, za co serdecznie dziękuję.

Zachowany do dzisiaj budynek kantyny obozowej SS, z którego dokonał ucieczki Henryk Wąsik,  jest nierozerwalnie związany z martyrologią więźniów KL Auschwitz-Birkenau, bowiem ich wysiłkiem i rękami został zbudowany, a także w czasie funkcjonowania obozu był miejscem ich niewolniczej pracy.

Zobacz film: Kantyna KL Auschwitz – kuchnia SS

Adam Cyra

Oświęcim, 22 stycznia 2021 r.

–>

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *