Po ukazaniu się na moim blogu tekstu „Zginął w Powstaniu Warszawskim”, otrzymałem interesujące informacje od Pana Romana Czerwińskiego, który jest wnukiem Krystyny Bielskiej, siostry Henryka Wąsika, uciekiniera z KL Auschwitz, poległego podczas walk powstańczych w Warszawie.
Henryk Wąsik (nr 17465), pracował w obozowej kartoflarni, a następnie w kuchni dla esesmanów. Tragiczny los, jaki spotkał Henryka Wąsika i wszystkich jego bliskich, zasługuje na szczególną uwagę. Rodzinę Wąsików (rodzice i sześcioro rodzeństwa) aresztowano w Radomiu 8 kwietnia 1941 roku za działalność konspiracyjną.
O ich dalszych losach informacje przekazał mi Pan Roman Czerwiński:
Wojenne losy mojej rodziny są na tyle nietuzinkowe ( o ile można w taki sposób nazwać tragedie ludzkie z tamtych czasów), które należałoby utrwalić. Nie ukrywam, że Pana blog i wpis o bracie mojej babci Henryku tylko wzmógł we mnie chęć działania, który znalazłem w poniedziałkowy wieczór, kiedy „wyguglowałem”: Henryk Wąsik Auschwitz, co stało się katalizatorem do mojego działania.
Moja siostra jest filmowcem, operatorem i reżyserem filmów dokumentalnych, blisko współpracują z Ośrodkiem Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego. Razem będziemy myśleć nad formatem opowieści o losach rodziny. Mam do Pana pytanie: Czy gdyby myśli przerodziły się w czyn mógłbym prosić o fachową pomoc dotyczącą obozu Auschwitz (…) ?
Uważam, że moje pokolenie (mam 35 lat) i młodsze bardzo mocno kuleje jak chodzi o pamięć o tych czasach, a w szczególności chyba nie bardzo rozumie, że decyzje podejmowane przez pokolenie wojenne były trudniejsze niż wybór bułek w Lidlu lub Biedronce.
Podaję dane na temat mojej Rodziny:
Jerzy Bielski – ojciec dziadka zamordowany w zamku w Lublinie przez gestapo,
Janina Bielska – matka dziadka, obóz Ravensbrück, przywieziona 23.09.1941 r., numer 7923,
Jadwiga Bielska – siostra dziadka, obóz w Ravensbrück, przywieziona 23.09.1941 r., numer 7922,
Michał Wąsik – ojciec babci, obóz Auschwitz, przywieziony 30.06.1941 r., numer 17459,
Jadwiga Wąsik – mama babci, obóz w Ravensbrück, przywieziona 03.08.1941 r.,
Wiesława Wąsik – siostra babci, obóz w Ravensbrück, przywieziona 03.08.1941 r., numer 6683,
Bronisława Wąsik – siostra babci, obóz w Ravensbrück, przywieziona 03.08.1941 r., numer 6684,
Helena Gadomska, z d. Wąsik- siostra babci, obóz w Ravensbrück, przywieziona 03.08.1941 r., numer 6671,
Wanda Wąsik – siostra babci, obóz w Ravensbrück, przywieziona 03.08.1941 r., numer 6685,
Henryk Wąsik – brat babci, obóz Auschwitz, przywieziony 30.06.1941 r., numer 17465,
Babcia Krysia – Stanisława Bielska, z d. Wąsik- więzienie Radom – miała zaledwie 14 lat.
W załączeniu przesyłam Panu skany, będące stronami z książki „Kompania B 1 Pułku AK „Baszta” 1939-1944 (praca zbiorowa)”.
Znajdują się na nich ciekawe informacje dotyczące mojego Dziadka Janusza Bielskiego oraz mojej Babci Krystyny Bielskiej, z d. Wąsik i jej brata Henryka, a także relacja mojej Babci, dotycząca ucieczki j Henryka z KL Auschwitz, jak również aresztowania rodziny Wąsików w Radomiu.
Zachęcam do lektury fragmentów powyższej książki „Kompania …”, które udostępnił mi Pan Roman Czerwiński, za co serdecznie dziękuję.
Zachowany do dzisiaj budynek kantyny obozowej SS, z którego dokonał ucieczki Henryk Wąsik, jest nierozerwalnie związany z martyrologią więźniów KL Auschwitz-Birkenau, bowiem ich wysiłkiem i rękami został zbudowany, a także w czasie funkcjonowania obozu był miejscem ich niewolniczej pracy.
Zobacz film: Kantyna KL Auschwitz – kuchnia SS
Adam Cyra
Oświęcim, 22 stycznia 2021 r.
–>