Nie tylko pamięć …

W dniach od 19 do 26 lipca 2019 r.  odbył się tygodniowy Obóz Pamięci na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, w którym uczestniczyło kilkudziesięciu członków Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o Auschwitz-Birkenau z Warszawy i innych stron Polski. Pracowali oni na terenie byłego obozu w Oświęcimiu-Brzezince i zapoznawali się z jego historią.

Uczestnicy 41. Obozu Pamięci wykonywali głównie prace porządkowe na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau. Były wśród nich osoby, których krewni zginęli w KL Auschwitz lub byli więźniami i obóz przeżyli.

Większość z nich obdarzona jest zdolnościami muzycznymi. Takie zdolności posiada także Marek Księżarczyk, Prezes oświęcimskiego Oddziału TOnO – Pamięć o Auschwitz-Birkenau, którego dziadek był więźniem KL Auschwitz.

Marek Księżarczyk, historyk – amator od ponad dwudziestu pięciu lat wraz z rodziną mieszka w jednym z budynków, które w latach wojny stanowiły tzw. „Gemeinschaftslager”, czyli obóz dla robotników cywilnych zatrudnionych przymusowo przy budowie KL Auschwitz.

Ale nie tylko historia obozu oświęcimskiego go pasjonuje. Jest także miłośnikiem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego.

W wolnym czasie uczestnicy Obozu Pamięci wraz z Markiem Księżarczykiem wypożyczyli stroje ludowe od Reprezentacyjnego Zespołu Pieśni i Tańca Miasta Oświęcim „Hajduki” i wykonali w nich pieśni ludowe w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Oświęcimiu oraz na rynku w Grodzie nad Sołą.

Adam Cyra

Oświęcim, 25 lipca 2019 r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *