W numerze 8 (23 lutego-1 marca 2015) tygodnika „wSieci” został opublikowany wywiad z Borysem Tarasiukiem, zatytułowany „Wybiliśmy Rosji zęby”, który przeprowadzili Jacek i Michał Karnowscy. Ich rozmówca był dwukrotnym (1998-2000 i 2005-2007) ministrem spraw zagranicznych Ukrainy oraz uczestniczył w „pomarańczowej rewolucji” i „rewolucji godności”. Obecnie na Ukrainie jest deputowanym z ramienia partii Batkiwszczyna.
Kiedyś Borys Tarasiuk był długoletnim członkiem Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego oraz pracownikiem radzieckich służb dyplomatycznych i instruktorem wydziału spraw zagranicznych KC Komunistycznej Partii Ukrainy.
Warto przypomnieć, że Borys Tarasiuk wzywał w 2007 roku ówczesnego prezydenta Wiktora Juszczenkę do wydania dekretu, uznającego Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) za stronę walczącą o niepodległość Ukrainy.
Apel ten sprzed ośmiu lat Tarasiuk wystosował z okazji 65. rocznicy powstania UPA 14 października 1942 r.
W ubiegłym roku Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko ogłosił dzień 14 października, czyli dzień w którym powstała UPA, świętem narodowym Ukrainy.
Uznanie UPA za stronę walczącą w drugiej wojnie światowej o niepodległość „nie jest problemem historycznym, lecz problemem współczesne j polityki państwowej, przyszłości państwa i narodu oraz kwestią bezpieczeństwa narodowego” – twierdził wtedy Tarasiuk i swój pogląd nadal podtrzymuje.
Warto przypomnieć, że UPA od 1943 roku prowadziła przede wszystkim działania zbrojne przeciwko ludności polskiej Wołynia, Polesia i Kresów Południowo-Wschodnich II RP.
Oblicza się, że ludobójcze działania UPA na wspomnianych terenach doprowadziły do wymordowania w bestialski sposób przez nacjonalistów ukraińskich około 130 tys. Polaków.
Dzisiaj walka z pamięcią o ofiarach Wołynia trwa. Prawda na ten temat jest zacierana nie tylko na Ukrainie, ale również w Polsce, gdzie teksty autorów piszących na ten temat nie są dobrze postrzegane przez elity obecnej władzy.
Zobacz: Pod banderowskim sztandarem
Ukraiński antypolonizm przybiera na sile
Adam Cyra
Oświęcim, dnia 4 marca 2015 r.