“Żydowska ciotka”

W czasie wielokrotnych moich spotkań w Muzeum Auschwitz, z Bartkiem Rainskim, koproducentem filmu „Strefa interesów”, słyszałem od niego wiele na temat okupacyjnych przeżyć łączniczki ZWZ/AK, Aleksandry Bystroń-Kołodziejczyk, z którą po raz pierwszy miał możność spotkać się kilka lat temu, o czym tak opowiadał: W Muzeum Auschwitz-Birkenau pracowała pani, która zajmowała się filmowcami. Przed przystąpieniem do …

Strefa interesów

W dniu 15 lutego 2024 r. miałem możność oglądnąć film brytyjskiego reżysera Jonathana Glazera, zatytułowany „Strefa interesów”, w którym przedstawione zostało rodzinne życie komendanta obozu Auschwitz Rudolfa Hössa. Należy przypomnieć, że film ten otrzymał w ubiegłym roku Grand Prix na festiwalu filmowym w Cannes. Ponadto uzyskał pięć nominacji do Oscara. Polska premiera odbyła się w …

Dwaj mordercy z KL Auschwitz

Gerhard Palitzsch urodził się w Grossopitz koło Drezna 17 czerwca 1913 r., gdzie jego ojciec był właścicielem gospodarstwa rolnego. Po dojściu Hitlera do władzy, mając niespełna dwadzieścia lat, w marcu 1933 r. wstąpił do równocześnie do SS i NSDAP, po czym objął służbę wartowniczą w KL Oranienburg.  W  czerwca 1934 r. Gerharda Palitzscha odkomenderowano najpierw do …

Piąty numer “Kuriera Historycznego Oświęcim”

Ukazał się piąty numer „Kuriera Historycznego Oświęcim”. Jego autorami są historycy oraz miłośnicy Oświęcimia i okolic, którzy pragną przedstawiać dzieje Grodu nad Sołą i historię KL Auschwitz oraz przybliżyć fakty z tymi tematami związane, aby nie uległy one zapomnieniu. W tym najnowszym noworocznym numerze m.in. zostały opublikowane dwa teksty Adama Cyry. W pierwszym z nich, …

Zmarł po wyzwoleniu KL Auschwitz

Kilka lat temu ukazała się „Księga Pamięci. Transporty Polaków do KL Auschwitz z Wielkopolski, Pomorza, Ciechanowskiego i Białostocczyzny 1940-1944″, której autorem jest Bohdan Piętka. Ta trzytomowa publikacja przedstawia losy 5453 więźniów i więźniarek, których niemieccy naziści deportowali do KL Auschwitz ze wspomnianych terenów w 84 transportach. Autor przedstawia w niej m.in. losy 88 więźniów, którzy …

Ostatnie dni KL Auschwitz

Kiedy 27 stycznia 1945 r., siedemdziesiąt dziewięć lat temu, do obozów Auschwitz-Birkenau-Monowitz wkroczyli żołnierze Armii Czerwonej, pozostało w nich tylko około 7 tysięcy chorych i wycieńczonych więźniów (mężczyzn, kobiet i dzieci) różnych narodowości, którzy nie byli już w stanie iść w morderczych pieszych marszach ewakuacyjnych, zwanych marszami śmierci. W połowie stycznia 1945 r. Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację …

Śladami Pileckiego w Chorzowie

W czerwcu 2023 r. udzieliłem wywiadu na temat powiązań konspiracyjnych rtm. Witolda Pileckiego z Henrykiem Szklarzem, pochodzącym z Chorzowa, do filmu dokumentalnego, realizowanego przez Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. Premiera powyższego filmu, zatytułowanego „Brzemię” (w reżyserii Piotra Owczarza i Grzegorza Rosengartena), odbyła się 12 grudnia tegoż roku w Centrum Edukacyjnym Muzeum Górnośląskiego.          …

Ze Lwowa poprzez Auschwitz do Argentyny

Niedawno przeczytałem książkę, której Autorką jest Ludmiła Maria z Dąbrowskich Moszoro, zatytułowaną “Wspomnienia 1939-1945” (okładka i treść wspomnień – kliknij). Publikacja ta została wydana w Buenos Aires w Argentynie w języku polskim w 2016 r. Ukazało się także w tym kraju jej wydanie w języku hiszpańskim. Autorka tych niezwykłych wspomnień zmarła w Argentynie 22 października 2012 …

Na wszystko jeszcze raz popatrzę

Dom Studencki Żaczek był moim domem w latach 1968-1972 r., kiedy studiowałem historię na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Zamieszkałem w nim jako student drugiego roku i opuściłem go dopiero po czterech latach po obronie pracy magisterskiej. Na drugim roku zakwaterowano mnie w pokoju pięcioosobowym, w którym jako szósty mieszkał walet. Był nim sympatyczny …

Odchodzą ostatni świadkowie

W dniu 7 grudnia 2023 r. zmarł Zdzisław Wróbel, długoletni działacz i prezes Koła Miejskiego Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz członek Stowarzyszenia Klubu Idei Tomasza Baty w Chełmku koło Oświęcimia. Był człowiekiem kochającym Polskę. Zwiedził cały kraj i swoją pasją umiejętnie zarażał innych. Przeżył dziewięćdziesiąt jeden lat. Zdzisław Wróbel urodził się 16 września 1932 r. w Zawadzie …